Czytasz dzięki

Luksus daje zarobić

DI
opublikowano: 31-12-2013, 00:00

W Polsce ekskluzywnych nieruchomości wciąż jest niewiele. Największy wybór jest w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.

Niekwestionowanym liderem pod względem liczby mieszkań z najwyższej półki jest Warszawa. Tutaj powstają takie inwestycje jak Złota 44, Cosmopolitan, Na Powiślu, a także oddane już do użytku Platinum Towers, Klimt House czy Rezydencja Foksal. W pozostałych miastach tego typu budynków jest zdecydowanie mniej, przykładami są wrocławskie Sky Tower i Ovo, gdyńskie Sea Towers czy krakowski Angel Wawel. Według analiz Knight Frank, luksusowe apartamenty kupują w Polsce trzy grupy klientów: właściciele domów za miastem, którzy chcą się przeprowadzić do centrum, zagraniczni menedżerowie przyjeżdżający do Polski do pracy oraz ekspaci wracający do kraju z zagranicznych kontraktów.

Miejski luksus

Z danych deweloperów wynika, że klientów kupujących luksusowe apartamenty za gotówkę i na kredyt jest niemal tyle samo. — Inwestycja w luksusowy apartament to propozycja dla ludzi zarabiających kilkakrotnie więcej niż średnia krajowa. Otrzymanie kredytu na zakup bardzo drogiej nieruchomości jest możliwe tylko w przypadku wniesienia wkładu własnego w wysokości co najmniej 20-30 proc. wartości nieruchomości. Uzyskanie 1,5 mln zł kredytu wymaga minimum 17 tys. zł netto dochodów przy braku innych zobowiązań — wyjaśnia Michał Krajkowski, główny analityk Domu Kredytowego Notus.

Zysk dobrze skalkulowany

Opłacalność kupna luksusowego apartamentu z przeznaczeniem na wynajem zależy przede wszystkim od tego, jakiej rocznej stopy zwrotu oczekujemy i na jaki czas uda się wynająć nieruchomość. Jeśli kupujemy za gotówkę nieruchomość wartą 1,5 mln zł i oczekujemy minimalnej opłacalnej rocznej stopy zwrotu wysokości 5 proc., to miesięczny czynsz powinien wynosić ponad 7 tys. zł przy założeniu idealnej sytuacji, czyli wynajmu przez 365 dni w roku. Jeśli uda się zapewnić najemców tylko przez cztery miesiące w roku, to miesięczny czynsz powinien wynosić prawie dwa razy tyle, bo około 13 tys. zł. Gdy kupno tej samej nieruchomości sfinansujemy kredytem zaciągniętym na piętnaście lat przy 500 tys. zł wkładu własnego, to — jeśli oczekujemy rentowności na poziomie 5 proc. — miesięczny czynsz za wynajem musiałby wynieść sporo ponad 15 tys. zł przy wynajmie przez cały rok i aż 19 tys. zł przy wynajmie przez dziesięć miesięcy. To dość wysokie stawki, nawet jeśli chodzi o luksusowe apartamenty.

W budynku przy ulicy Złotej w centrum Warszawy poza 266 luksusowymi apartamentami do dyspozycji mieszkańców będą siłownia, sauna, łaźnia parowa, jacuzzi, basen (25 m), sala do jogi, prywatna sala kinowa, kawiarnia, bar i centrum biznesowe z salami do spotkań. Całą dobę będą dostępne usługi concierge. Na parterze budynku będzie piwnica na wina. W Złotej zaplanowano 72 mieszkania z 1 sypialnią (w tym 2 studia), 66 z 2 sypialniami, 90 z 3 sypialniami i 32 z 4 i więcej sypialniami. Powierzchnie apartamentów na piętrach 9-52 wynoszą od 62 do 454 mkw. Ceny — od 25 do 65 tys. zł/mkw. Nieopodal Zamku Królewskiego w Krakowie Angel Poland Group buduje Angel Wawel. Luksusowe mieszkania powstaną w zabytkowym budynku przy ul. Koletek 12, a także w dobudowanej części apartamentowej. Mieszkańcy będą mogli korzystać z podziemnych miejsc parkingowych, biblioteki, kina, sali gier, kącika dla dzieci, spa, basenu, piwnicy na wina i całodobowej obsługi concierge. W przyziemiu powstanie część handlowa. W kompleksie inwestor zaplanował 220 apartamentów, ale najbardziej prestiżowy będzie Apartament Królewski o powierzchni prawie 700 mkw. w dobudowanym w XIX w. skrzydle klasztoru. Wszystkie elementy zabytkowe — drewniane sklepienie, drzwi, polichromie, witrażowe okna i drewniana galeria — będą odrestaurowane. Cena apartamentu to 20 mln zł. We Wrocławiu u zbiegu ulic Traugutta, Podwale i Słowackiego powstaje futurystyczny budynek Ovo. Wyróżniki apartamentowca to nietypowy jajowaty kształt i elewacja z odpornego na zabrudzenia i przyjaznego środowisku corianu. Ostatnie trzy kondygnacje dziewięciopiętrowego budynku zajmie 140 apartamentów. Ceny wynoszą od 11 do 22 tys. zł/mkw. Kilka pięter niżej znajdzie się pięciogwiazdkowy hotel DoubleTree by Hilton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane