Łupki wywołują unijny niepokój

WLENA KOLARSKA-BOBIŃSKA
opublikowano: 27-03-2012, 00:00

GRY ENERGETYCZNE

WLENA KOLARSKA-BOBIŃSKA

posłanka do Parlamentu Europejskiego, członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii

Wydawało się, że emocje związane z gazem łupkowym się uspokoiły — ale to tylko cisza przed burzą. W Brukseli trwają prace nad kilkoma kluczowymi dokumentami, które będą miały duży wpływ na jego przyszłość.

Komisja Europejska zleciła przygotowanie czterech dużych raportów, które dotyczyć będą wszystkich aspektów wydobycia gazu niekonwencjonalnego. Czwarty, podsumowujący wyniki trzech cząstkowych, stanie się podstawą wszelkich działań komisji w obrębie gazu łupkowego przez najbliższe lata.

Także w Parlamencie Europejskim powstają dwa łupkowe raporty poselskie. Wnioski poznamy jeszcze przed wakacjami. Eurodeputowanych najbardziej martwią substancje chemiczne używane do wydobycia gazu łupkowego, dlatego położą nacisk na pełną przejrzystość tego procesu. Gaz z łupków jest dla Europy zupełnie nowym zjawiskiem i trzeba dokładnie przyjrzeć się wszystkim konsekwencjom.

Jego przeciwnicy często powołują się na badania dowodzące, że przy wydobywaniu wydziela się dużo więcej dwutlenku węgla niż przy wykorzystywaniu węgla. Gdyby takie zjawisko się potwierdziło, byłby to duży cios dla gazu łupkowego i jego roli w przechodzeniu do gospodarki niskowęglowej.

Komisja Europejska wkrótce ogłosi przetarg na organizację spotkań informacyjnych o gazie łupkowym w krajach, które posiadają jego złoża. To właśnie brak informacji rodzi obawy, które z czasem narastają i mogą wybuchnąć, a przeciwnicy gazu łupkowego mogą je podsycać i łatwo wykorzystać. Lęki są często obecne w mniejszych społecznościach, mających trudniejszy dostęp do informacji.

Obserwowaliśmy to u nas na Lubelszczyźnie czy Pomorzu, ale także w Bułgarii, gdzie wzrost obaw przerodził się w manifestacje zakończone całkowitym wstrzymaniem wydobycia gazu łupkowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WLENA KOLARSKA-BOBIŃSKA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu