Lux Med zainwestuje w apteki

  • Alina Treptow
opublikowano: 06-01-2016, 22:00

Kolejna sieć medyczna spróbuje sił na rynku aptecznym — po Medicoverze przyszła kolej na Lux Med.

Lux Med, lider polskiego rynku medycznego, przygotowuje się do otwarcia nowej linii biznesowej — wynika z oferty pracy opublikowanej na jednym z portali internetowych. Grupa poszukuje menedżera sieci aptek, który zajmie się ich rozwojem w ramach nowej linii biznesowej. Anna Rulkiewicz, prezes grupy Lux Med, nie ujawnia szczegółów, choć potwierdza, że grupa planuje otworzyć kilka placówek aptecznych.

Zobacz więcej

fot. Puls Biznesu_TP

— Chcemy otworzyć kilka aptek obok naszych przychodni, ale nie planujemy obecnie znaczącego rozwoju na rynku aptecznym — mówi Anna Rulkiewicz. Szlaki na rynku aptecznym przetarł Lux Medowi rywal — sieć medyczna Medicover. W 2014 r. zapowiadał otwarcie apteki przy każdej swojej przychodni, których wtedy miał około 30. Gdyby Lux Med miał podobne ambicje, placówek aptecznych musiałby otworzyć blisko trzy raz więcej.

Rynek apteczny ciągle jest uważany przez ekspertów za atrakcyjny, choć niełatwy. Po trudnym dla branży farmaceutycznej 2012 r., kiedy weszła ustawa refundacyjna, wraca na ścieżkę zwyżek. Firma badawczaPharmaExpert szacowała, że w 2015 r. rynek apteczny urośnie o ponad 5 proc., czyli do około 30 mld zł. Na horyzoncie pojawiają się jednak problemy. W branży od lat trwa batalia na linii sieci — niezależni aptekarze, którzy od wielu lat lobbują za tym, aby wprowadzić przepisy, które pozwolą na prowadzenie aptek jedynie farmaceutom.

Chcąc ograniczyć dalszy rozwój sieci, samorząd aptekarski lobbuje też ostatnio za przepisami, które uniemożliwią przez pewien czas otwieranie nowych aptek. Zapał nowych inwestorów studzi również Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNet.

— Rynek apteczny jest trudny — bardzo konkurencyjny i bardzo wymagający ze względu na dużą liczbę placówek i coraz wyższą poprzeczkę stawianą przez pacjentów, którzy chcą mieć coraz wyższą jakość po niskiej cenie. Biorąc pod uwagę jeszcze obniżone przez ustawę refundacyjną marże apteczne, pogodzenie tego wszystkiego wymaga bardzo dużej elastyczności oraz doświadczenia — uważa Marcin Piskorski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu