M. Sołowow wchodzi w biznes tekturowy

Adam Brzozowski
opublikowano: 26-08-2003, 00:00

Znany biznesmen i inwestor giełdowy Michał Sołowow wchodzi na nowy rynek. Kielecki przedsiębiorca przejął majątek upadłej spółki Big Carton, produkującej tekturę.

Spółka Ultra Pack z Klinisk (woj. zachodniopomorskie), która powstała na gruzach upadłych zakładów Big Carton, producenta tektury falistej, zamierza osiągnąć 8—10-proc. udział w krajowym rynku. Jest to możliwe, bo jej właścicielem został Michał Sołowow — znany inwestor, który już nieraz udowodnił, że potrafi skutecznie restrukturyzować firmy w kłopotach (przykład — fabryka parkietów Barlinek).

Firma dopiero rozpoczyna działalność. W kwietniu 2003 r. majątek Big Cartonu skupił od jego syndyka i wierzycieli kielecki przedsiębiorca, który objął 100-proc. udziałów w Ultra Packu.

— Ruszamy całkowicie od podstaw, z zamiarem zaistnienia na liście 10 największych producentów tektury i opakowań w kraju. Aby tego dokonać, musimy wykorzystać w 100 proc. potencjał zakładu. W Polsce podpisaliśmy pierwsze kontrakty z dużymi odbiorcami oraz zabiegamy o kontrahentów z Niemiec i Szwecji — mówi Ireneusz Kazimierski, prezes Ultra Packu.

Nowej konkurencji nie obawia się Intercell z Ostrołęki.

— Rynek tektury ze względu na dużą nadpodaż jest bardzo trudny i wiele firm nie wykorzystuje mocy produkcyjnych. Nie obawiamy się o własną pozycję, bo jesteśmy firmą dużą. Nowa konkurencja może zagrozić mniejszym i mniej doświadczonym podmiotom — uważa Jerzy Janowicz, prezes Intercellu.

Ultra Pack planuje zakup zautomatyzowanych urządzeń wysokiej technologii za około 10 mln zł.

W kwietniu firma zatrudnił 30 osób. Do końca sierpnia liczba zatrudnionych ma wzrosnąć do 100. Według Ireneusza Kazimierskiego, 2004 r. zdecyduje o rozwoju przedsiębiorstwa. Wówczas w zakładzie będzie pracować 200-250 osób.

Big Carton wstrzymał produkcję w 2000 r. Był zadłużony w bankach i u kontrahentów. W branży mówiło się wówczas, że zakład wydał zbyt duże środki na inwestycje. Jednym z jego wierzycieli, który domagał się ogłoszenia upadłości, był BRE Bank.

Stworzenie fabryki Ultra Pack, ulokowanej w hali produkcyjnej i dwóch magazynach, jest drugim przedsięwzięciem Michała Sołowowa w województwie zachodniopomorskim. Pierwszym był zakup większościowego pakietu w Barlinku, znanym producencie podłóg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Brzozowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu