Mabion zarobi w Turcji

  • Alina Treptow
opublikowano: 04-07-2013, 00:00

Spółka biotechnologiczna znalazła nad Bosforem partnera, który zajmie się rejestracją i sprzedażą jej leku przeciwnowotworowego.

Polityka — swoje, biznes — swoje. Mimo że ostatnie zawirowania polityczne mogą odstraszać turystów, przedsiębiorcy widzą w Turcji wyłącznie szanse zarobku.

Tym razem zainteresowała się nią spółka biotechnologiczna Mabion. Notowany na GPW producent leków podpisał umowę z firmą farmaceutyczną Onko na rejestrację, dystrybucję i sprzedaż leku biopodobnego MabionCD20, który będzie wykorzystywany w terapii nowotworów krwi. Światowa sprzedaż leku, z którym polski farmaceutyk będzie konkurował (MabThera), wynosi 19,1 mld zł (5,7 mld USD). W Turcji Mabion powalczy o rynek wart ponad 107 mln zł.

— Co roku rośnie on w tempie dwucyfrowym — mówi Maciej Wieczorek, prezes Mabionu.

Polska spółka przekaże tureckiemu partnerowi dossier rejestracyjne, za co otrzyma ok. 1,9 mln zł w kilku płatnościach — po podpisaniu umowy i po dopuszczeniu leku przeciwnowotworowego do obrotu. Później będzie miał 40-procentowy udział w sprzedaży netto produktu. Tureckie Onko, specjalizujące się w lekach onkologicznych, zajmie się sprzedażą MabionuCD20 na rynku szpitalnym, będzie też odpowiedzialny za jego strategię cenową.

Umowa w Turcji nie jest jedyną umową na dystrybucję MabionuCD20. Jego sprzedażą w Ameryce Środkowej zajmie się kostarykańska firma farmaceutyczna VMG, w Afryce Północnej będzie za to odpowiedzialna marokańska Sothema Laboratories, w Ameryce Południowej argentyńskie Lkm. Turcja jest popularnym kierunkiem w farmacji.

W 2011 r. firma farmaceutyczna Polpharma przejęła Cenovapharmę, tamtejszą spółkę marketingowo-sprzedażową. Pazury na tamtejszych producentów i pacjentów ostrzą sobie najwięksi gracze w branży farmaceutycznej. Tamtejszy rynek jest wart kilkanaście miliardów dolarów. Zdaniem Zdzisława Sabiłły z Pharma Business Administation, obok krajów BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny), Turcja jest jednym z ciekawszych rynków.

— I jednym z najszybciej rozwijających się — dodaje ekspert. Polscy przedsiębiorcy, niekoniecznie związani z farmacją, ale podobnie jak Mabion i Polpharma zainteresowani Turcją, mogą liczyć na wsparcie Ministerstwa Gospodarki. Do końca października trwa nabór wniosków o dofinansowanie udziału w międzynarodowych targach i misjach gospodarczych do pięciu perspektywicznych rynków, do których Ministerstwo Gospodarki zakwalifikowało m.in. Turcję. Przedsiębiorcy mogą otrzymać nawet 75 proc. dofinansowania kosztów udziału w imprezach zaplanowanych na 2014 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu