Machiavelli w pomostówkach

Maciej Grelowski
opublikowano: 21-01-2009, 00:00

Maciej Grelowski

Przewodniczący rady głównej BCC

Odrzucając weto prezydenckie do ustawy o emeryturach pomostowych osiągnięto cel, jakim było domknięcie reformy emerytalnej, zapoczątkowanej w roku 1998. Opadł kurz z pola walki, jakim stała się Komisja Trójstronna. Czas na bilans. Rządzący odnieśli sukces. Ale czy cena nie okazała się za wysoka?

W trakcie negocjacji strona rządowa, wspomagana przez pracodawców, dowodziła, że batalia toczy się o miliardy. W projekcie rządowym przez cały czas dyskusji nie występowało pojęcie rekompensat dla tych którzy prawo nabyli, a w wyniku zmiany przepisów nie skorzystają z wcześniejszej emerytury. Zapis ten był jednak częścią reformy roku 1998, kiedy to wdrażający tak istotną zmianę poszukiwali wsparcia społecznego. Trudno więc założyć, że rozpoczynający batalię rządzący nie byli tego świadomi. Dziw bierze, że strona związkowa w trakcie długiej debaty na posiedzeniach w Komisji Trójstronnej nigdy nie podniosła tego tematu, ograniczając się jedynie do zarzutów o pozbawieniu praw nabytych. Po całej batalii z komunikatu resortu pracy dowiedzieliśmy się, że rekompensaty konieczne dla zrealizowania ustawy o emeryturach pomostowych pochłoną 30 mld zł. Dodawszy zobowiązania wobec nauczycieli, łącznie szacuje się ten koszt na ponad 44 mld. Ale o tym nikt wcześniej nie wspominał. Mimo wszystko uważam że warto było wspierać rządzących, nawet pozostając manipulowanym przez nich, dla dokonania tej zmiany w trosce o przyszłe pokolenia.

Pozostaje jednak pytanie o wartość dialogu i jego rzetelność. Być może pogrzebano na długi czas wzajemne zaufanie stron. Jako przedstawiciel pracodawców w Komisji Trójstronnej zarówno ja, jak i moi koledzy prezentowaliśmy nasze stanowisko w dobrej wierze. Nikt nie dał nam szans na zweryfikowanie w nowych okolicznościach stanowiska pracodawców. Nikt nawet nie próbował wyjaśnić powodów tak istotnej zmiany. Nie tyko związki zawodowe mogą być niezadowolone ze standardu prowadzonego dialogu w Komisji Trójstronnej, której — jak się wydaje — formuła przeszła już dawno do historii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Grelowski

Polecane