Maciej Dyjas na Manhattanie

Emil Górecki
opublikowano: 17-10-2011, 00:00

Twórca potęgi EM&F inwestuje w apartamentowce w Nowym Jorku. Myśli też o wejściu na tamtejszą giełdę

Empik Media & Fashion, deweloperzy Immobel i Centrum Development & Investments — to europejski portfel kierowanego przez Macieja Dyjasa luksemburskiego funduszu Eastbridge. Jego głównym akcjonariuszem jest Yaron Bruckner.

To jednak nie wszystkie aktywa, jakimi zarządza fundusz. W wyliczance zabrakło dwóch spółek zajmujących się obrotem i zarządzaniem nieruchomościami na Manhattanie: DownTown Holding i Metro Loft Management. Do tej pory mówiło się o nich półgębkiem, a one kupowały, modernizowały i sprzedawały wieżowce i biurowe kamienice z lat 20., 30. i 40.

— Manhattan to miejsce, gdzie nie da się niczego nowego zbudować. Jest tu trochę biurowców, które — mimo że są perłami architektury — starzeją się i potrzebują modernizacji, a ich właściciele nie zawsze wiedzą, jak to zrobić. My je kupujemy, wyprowadzamy z nich najemców, modernizujemy, przerabiamy na apartamenty,potem wynajmujemy. Po zakończeniu tego procesu niektóre z nich sprzedajemy, a te najatrakcyjniejsze i najbardziej wartościowe zatrzymujemy w portfelu — mówi Maciej Dyjas, prezes i udziałowiec Eastbridge.

Najlepsze do portfela

Eastbridge ma na koncie dziewięć takich inwestycji, z których sześć sprzedał. Najbardziej spektakularny w portfelu nosi nazwę 20 Exchange Place. Ma 258 m wysokości i — od niedawna — 750 apartamentów. Przed renowacją budynek był w połowie pusty, przynosił rocznie 7 mln USD przychodów z najmu i 5 mln USD zysku operacyjnego. Dziś zysk operacyjny jest pięć razy wyższy.

Jeden z apartamentów przy 20 Exchange Place do niedawna zajmowała podobno Anna Chapman, deportowana do Rosji w ubiegłym roku za szpiegostwo. Rozpoczęła się renowacja dwóch kolejnych budynków: 70 Pine Street i 116 John Street. Pierwszy to do niedawna główna siedziba AIG. Firma sprzedała go koreańskiemu bankowi w 2009 r. za 140 mln USD. Ile zapłacił za niego Eastbridge? Prezes nie chce tego ujawnić.

W 2014 r. po konwersji zamiast biur, na 100 tys. mkw. powierzchni znajdzie się co najmniej tysiąc luksusowych mieszkań, a na parterze sklepy. — Na oku mamy trzy kolejne budynki w okolicy Wall Street i odbudowywanych wież World Trade Centre. W ciągu kilku lat zwiększymy nasz portfel o 420-460 tys. mkw. powierzchni apartamentów. Z taką „masą krytyczną” zadecydujemy, w jaki sposób rozwijać się dalej. Jedną z możliwości jest wejście na nowojorską giełdę. Wcześniej jednak firma musi osiągnąć odpowiednią wielkość — mówi Maciej Dyjas.

Zawsze drogo

Serce Nowego Jorku nie rośnie, ale przybywa do niego coraz więcej ludzi. Między 1990 a 2010 r. populacja Manhattanu się podwoiła. To powoduje, że coraz trudniej się z niego wydostać, ale też coraz trudniej znaleźć mieszkanie. Niedawno pisaliśmy, że latem sprzedaż mieszkań na najdroższej dzielnicy Nowego Jorku skoczyła aż o 17 proc. w ujęciu rocznym. — Najlepiej sprzedają się mieszkania z najwyższej i najniższej półki. To pokłosie tego, co dzieje się w gospodarce światowej. Stopy procentowe są niskie — oceniał Jonathan Miller, prezes kancelarii rzeczoznawców Miller Samuel.

Jak Midas

Maciej Dyjas jest jedną z najbarwniejszych postaci polskiego biznesu, ma opinię twardego negocjatora i wymagającego szefa. Pół-Niemiec, wykształcony w Warszawie i Stuttgarcie, związał się z grupą Eastbridge w 1994 r. Cztery lata później został w niej wspólnikiem Yarona Brücknera. Do ubiegłego roku był prezesem Empik Media & Fashion — konglomeratu księgarni, szkół językowych, kilkunastu marek odzieżowych i sklepów dla dzieci Smyk. Kiedy Dyjas w 2004 r. wszedł do spółki, Empik miał 30 placówek.

Swojemu następcy na fotelu prezesa EM&F— Maciejowi Szymańskiemu — zostawił sieć prawie 700 sklepów w kilku krajach Europy, która jest notowana na GPW. Sam zajął fotel prezesa grupy po swoim protektorze, zostawiając sobie równocześnie szefowanie radzie nadzorczej EM&F. Imperium Eastbridge w Polsce współtworzył również na bazie przejętych od skarbu państwa Domów Towarowych Centrum. Wcześniej wprowadził tu m.in. Canal+ i Nestle, a ostatnio — belgijskiego dewelopera Immobel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu