Maciej Reluga: Gospodarka się rozpędza

DI, PAP
opublikowano: 23-12-2009, 11:33

Główny ekonomista Banku Zachodniego WBK Maciej Reluga powiedział w PAP, że ogłoszone w środę dane GUS dowodzą, że  gospodarka się rozpędza. Według niego, ważniejsze jest to, czy ten wzrost uda się utrzymać. Jak powiedział, to będzie zależało od sytuacji gospodarczej na  świecie.

"Jak spojrzeć na dane, które były opublikowane w listopadzie, to wszystkie wykazują, że gospodarka się rozpędza. Czwarty kwartał będzie pokazywał wzrost rzędu ok. 3 proc." - powiedział Reluga.

Dodał, że w czasie kryzysu przedsiębiorstwa spodziewając się trudnej sytuacji bardzo ograniczyły swoje zapasy. Teraz - jego zdaniem - będą je odbudowywać. "Podobnie z bezrobociem. Ten wzrost jest mały, sezonowy. Jak spojrzymy na prognozy bezrobocia sprzed paru kwartałów, to było ryzyko, że ono sięgnie 13-14 proc. na koniec roku" - wyjaśnił.

"O ile na początku przyszłego roku jeszcze można się spodziewać wzrostu bezrobocia, to liczba bezrobotnych prawdopodobnie nie dojdzie do dwóch milionów" - powiedział. Dodał, że jego zdaniem jest oczywiste, że sytuacja pod koniec roku jest o wiele lepsza, niż to było prognozowane kilka miesięcy wcześniej.

Ekonomista zaznaczył, że to, czy trend wzrostowy utrzyma się, zależy od tego, co będzie działo się na świecie. "Wątpliwości wynikają przede wszystkim z niepewnej sytuacji globalnej. Utrzymanie wzrostu zależy od tego, czy w strefie euro i Stanach Zjednoczonych będzie trwałe ożywienie" - powiedział.

Bezrobocie na koniec listopada tego roku wzrosło do 11,4 proc. z 11,1 proc. w październiku - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w końcu listopada 1 mln 811,1 tys. osób i była wyższa niż przed miesiącem o 66,8 tys., czyli o 3,8 proc. W stosunku do liczby bezrobotnych zarejestrowanych przed rokiem, liczba ta była wyższa o 412,6 tys. osób.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane