Macron ostrzega przed rozwinięciem się kryzysu w UE

  • PAP
opublikowano: 11-10-2019, 19:52

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w piątek, że nie można dopuścić do rozwinięcia się kryzysu politycznego w Unii Europejskiej, po odrzuceniu w tym tygodniu francuskiej kandydatki Sylvie Goulard na stanowisko unijnego komisarza.

„Jesteśmy w Europie w nadzwyczaj ważnym i newralgicznym momencie. Mamy nową Komisję (Europejską) i nowy Parlament Europejski, które się konstytuują i które stają wobec kryzysu politycznego, na rozwinięcie jakiego nie możemy pozwolić” – powiedział Macron na wspólnej konferencji prasowej z premierem Węgier Viktorem Orbanem w Paryżu.

Emmanuel Macron
Zobacz więcej

Emmanuel Macron fot. Bloomberg

„Uważam za niezbędną silną Komisję, która potrafiłaby realizować ambitne projekty” – podkreślił.

Macron zastrzegł, że „nikt nie może mieć monopolu na ambicję europejską, ale też nikt nie może takiej ambicji zablokować”.

„W Europie 27 czy 28 państw nie możemy iść wszyscy w tym samym tempie. Jest konieczne zróżnicowanie, gdy istnieją różne ambicje, czy to w strefie Schengen, czy euro(…), które powinny być otwarte dla wszystkich i cechować się dynamiką umożliwiającą przyłączenie się wszystkim, którzy tego chcą” – podkreślił.

Macron przyznał, że jego poglądy różnią się od poglądów Orbana w różnych kwestiach, np. jeśli chodzi o politykę migracyjną, klimat czy budżet UE, ale wyraził przekonanie, że w najbliższych miesiącach uda się osiągnąć porozumienie „z impulsem ze strony Komisji”.

Orban ze swej strony zaznaczył podczas wizyty w Pałacu Elizejskim, że zarówno Francja, jak i Węgry chcą, by Europa odnosiła sukcesy i była silna gospodarczo. Jego słowa przekazała węgierska agencja MTI.

Jak podkreślił premier, w Europie są różne kraje i regiony, np. wschodnia i zachodnia część różnią się od siebie, ale potrzebna jest jedność i współpraca.

Zaznaczył, że stanowiska Europy Środkowej i Francji są sobie bliskie w takich kwestiach jak bezpieczeństwo, obrona granic oraz stworzenie wspólnych europejskich sił zbrojnych. Przy tym poglądy Węgier i Francji na migrację różnią się. Jak wyjaśnił Orban, Węgry mają inne tradycje cywilizacyjne i dlatego w inny sposób niż Francja mogą wnosić swój wkład w solidarność dotyczącą europejskiego bezpieczeństwa.

Komisje przemysłu oraz rynku wewnętrznego europarlamentu nie poparły w czwartek w głosowaniu za zamkniętymi drzwiami kandydatury francuskiej kandydatki Sylvie Goulard na unijną komisarz ds. rynku wewnętrznego. Ze źródeł PAP wynika, że Francuzka otrzymała 29 głosów za i 82 przeciwko. Teraz przewodniczący PE David Sassoli ma przekazać tę decyzję przyszłej szefowej KE Ursuli von der Leyen, a ta zdecyduje o dalszych krokach.

Goulard nie dostała zgody po pierwszym przesłuchaniu w PE w ubiegłym tygodniu. Europosłowie byli niezadowoleni z jej odpowiedzi, szczególnie w sprawie domniemanego fikcyjnego zatrudniania asystentki, gdy Francuzka zasiadała w PE. Pytania w tej sprawie pojawiały się też w czasie czwartkowego, dodatkowego wysłuchania. Goulard powoływała się na domniemanie niewinności i zapewniała, że poda się do dymisji, jeśli zostanie w tej sprawie skazana.

Jest to pierwszy przypadek, gdy kandydatka Francji na stanowisko komisarza została odrzucona przez Parlament Europejski.

PE ma głosować nad składem nowej Komisji Europejskiej 23 października.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy