Macron: za 10 lat może nie być już euro

Euro może nie istnieć za 10 lat, jeśli Paryż i Berlin nie zdołają wzmocnić unii walutowej, ostrzega Emmanuel Macron, kandydat na prezydenta i był minister gospodarki Francji, informuje Reuters.

Zobacz więcej

Emmanuel Macron fot. Bloomberg

Macron dodał jednocześnie, że na obecnym systemie walutowym korzystają najwięcej Niemcy co dzieje się jednak kosztem najsłabszych państw członkowskich unii.

- Musimy spojrzeć prawdzie w oczy i wspólnie przyznać, że euro jest niedokończone i nie przetrwa bez znacznych reform. (…) Nie zapewniło Europie pełnej międzynarodowej suwerenności względem dolara. Nie przyczyniło się do powstania naturalnej konwergencji pomiędzy różnymi państwami członkowskimi – powiedział Macron podczas wystąpienia na berlińskim Uniwersytecie Humboldta.

Macron dodał, że by powrócić do wzrostu, Francja musi przeprowadzić reformy rynku pracy oraz przeorganizować system oświaty. Niemcy natomiast muszą zaakceptować fakt, że to większe inwestycje zamiast oszczędności w strefie euro mogą pobudzić jej wzrost gospodarczy.

- Muszę powiedzieć, że dysfunkcyjność euro jest dobra dla Niemiec – podkreślił polityk dodając jednocześnie, że brak zaufania pomiędzy Francja i Niemcami był przyczyną blokowania znacznych reform, które zwiększyłyby solidarność w strefie euro.

- Euro to słaba marka niemiecka. Status quo oznacza rozmontowanie euro za 10 lat – ostrzega.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Macron: za 10 lat może nie być już euro