MAE: nadmiar ropy będzie likwidowany do końca 2021 roku

opublikowano: 15-12-2020, 12:34

Spowodowany przez pandemię nadmiar ropy na rynku będzie likwidowany aż do końca przyszłego roku w miarę stopniowej odbudowy popytu, uważa Międzynarodowa Agencja Energii.

- Jest jasne, że popyt będzie niższy przez dłuższy czas niż oczekiwaliśmy – głosi raport MAE. – Rynek nadal pozostaje chwiejny – podkreślają jego autorzy.

Na początku 2021 roku na świecie będzie zmagazynowane o 625 mln baryłek ropy więcej niż przed pandemią. MAE obniżyła prognozę wzrostu popytu na ropę w przyszłym roku o 110 tys. baryłek dziennie do 5,7 mln baryłek dziennie. Agencja szacuje średnią dzienną konsumpcję na 96,9 mln baryłek dziennie w przyszłym roku. Spodziewa się szczególnie dużego odbicia zakupów benzyny i oleju napędowego, do ok. 99 proc. poziomu sprzed kryzysu.

Ropa WTI drożeje we wtorek o 0,15 proc. do 47,06 USD, a cena ropy Brent rośnie o 0,3 proc. do 50,42 USD. Ropa WTI tanieje w tym roku o 23 proc., a ropa Brent o 24 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane