MAE oczekuje podwojenia mocy OZE w ciągi pięciu lat

  • PAP
opublikowano: 06-12-2022, 11:14
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Międzynarodowa Agencja Energetyczna ocenia, że globalne moce wytwórcze w obszarze energetyki odnawialnej (OZE) zwiększą się dwukrotnie w ciągu najbliższych pięciu lat. Tak silny wzrost implikowany jest w dużej mierze zachwianym bezpieczeństwem energetycznym po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, informuje Reuters.

fot. Wojciech Kryński/Forum

Agencja prognozuje, że światowe moce OZE wzrosną o 2400 GW do 5640 GW do roku 2027. Wzrost porównywalny jest obecnej wielkości mocy jaką dysponują Chiny.

Uaktualniona prognoza jest o 30 proc. wyższa niż ubiegłoroczna.

MAE podkreśla, że wysokie ceny gazu i energii elektrycznej spowodowane światowym kryzysem energetycznym w tym roku sprawiły, że technologie energii odnawialnej stały się bardziej atrakcyjne. Wzrost OZE jest również napędzany przez Stany Zjednoczone, Chiny i Indie, które wdrażają politykę i reformy rynkowe w celu wspierania wdrażania energii odnawialnej szybciej niż wcześniej planowano.

Autorzy corocznego raportu MAE twierdzą, że OZE będą odpowiadać za ponad 90 proc. światowej ekspansji energii elektrycznej w ciągu najbliższych pięciu lat, wyprzedzając węgiel i stając się największym światowym źródłem energii elektrycznej na początku 2025 roku.

Globalna moc fotowoltaiczna ma zwiększyć się prawie trzykrotnie do 2027 r., stając się największym źródłem mocy na świecie, podczas gdy moc wiatrowa ma wzrosnąć prawie dwukrotnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane