MAE: spokój na rynku ropy może być krótkotrwały

opublikowano: 10-08-2018, 12:06

Międzynarodowa Agencja Energii ostrzega, że spokój na rynkach ropy może okazać się krótkotrwały z powodu nowych sankcji USA, które ograniczą podaż surowca z Iranu, donosi Reuters.

- Ostatnie uspokojenie rynków, dzięki złagodzeniu krótkoterminowego napięcia dotyczącego dostaw, niższych cen i mniejszego wzrostu popytu, może okazać się krótkotrwałe – głosi comiesięczny raport Międzynarodowej Agencji Energii. 

Ropa drożała do prawie 80 USD w tym roku w związku z obawami dotyczącymi podaży surowca. Potem nastąpiło uspokojenie, głównie za sprawą przywrócenia dostaw z Libii, a także łagodzącym obawy sygnałom z Waszyngtonu wysłanym w kierunku importerów ropy z Iranu. USA przypomniały jednak później, że ich celem w dłuższej perspektywie jest całkowite zablokowanie eksportu ropy z Iranu, który odpowiada za ok. 4 proc. globalnych dostaw.

- Kiedy sankcje wobec Iranu zaczną przynosić efekty, być może w połączeniu z problemami z wydobyciem w innych miejscach, utrzymanie globalnej podaży może być dużym wyzwaniem i odbędzie się kosztem zachowania odpowiedniej zapasowej mocy produkcyjnej – głosi raport.

Arabia Saudyjska zadeklarowała, że może zastąpić irańską ropę swoją. Eksperci wskazują jednak, że będzie to zwiększało ryzyko niedostatecznej podaży jeśli w tym samym czasie dojdzie do zakłócenia dostaw surowca np. z Libii, Wenezueli, czy Nigerii.

- Dlatego perspektywa rynku może być dużo mniej spokojna niż obecnie – głosi raport MAE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu