MAE: w tym roku nastąpi eksplozja emisji dwutlenku węgla

opublikowano: 20-04-2021, 09:57

Mocne odbicie globalnej gospodarki, szczególnie w Azji, spowoduje, że w 2021 roku nastąpi drugi pod względem wielkości w historii wzrost emisji dwutlenku węgla, prognozuje Międzynarodowa Agencja Energii (MAE).

W najnowszym raporcie MAE prognozuje, że tegoroczna emisja dwutlenku węgla, wynikająca z użycia energii, wzrośnie o 1,5 mld ton. Oznacza to wzrost o 5 proc. do 33 mld ton w całym roku.

- To ostrzeżenie, że ożywienie gospodarcze po kryzysie COVID-19 jest dalekie od zrównoważonego w kontekście klimatu – podkreślił Fatih Birol, szef MAE. – Jeśli rządy na świecie nie zaczną w szybkim tempie ograniczać emisji, w 2022 roku będziemy mieli prawdopodobnie jeszcze gorszą sytuację – dodał.

MAE prognozuje, że w tym roku globalny popyt na energię wzrośnie o 4,6 proc. i przekroczy poziom z 2019 roku. Stanie się to głównie za sprawą zwiększonego zużycia energii w gospodarkach rozwijających się. Emisja dwutlenku węgla związana z użyciem energii będzie na koniec 2021 roku niewiele niższa niż w 2019 roku, niwelując spadek o 80 proc. zanotowany w 2020 roku.

MAE uważa, że szczególne obawy należy wiązać z powrotem intensywnego użycia węgla jako paliwa. Popyt na węgiel ma w tym roku zbliżyć się do szczytowego poziomu z 2014 roku. Oczekuje się, że Chiny będą generować 50 proc. globalnego popytu na węgiel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnn.com

Polecane