Mafia podbija północne Włochy

PAP
opublikowano: 26-06-2014, 21:05

Ogłoszony w czwartek w Rzymie raport Obserwatorium Zbrodni Zorganizowanej (OCO) dotyczący mafii, na który powołuje się AFP, sygnalizuje, że bogate gminy północnych Włoch są stopniowo opanowywane przez prężne organizacje mafijne z południa Italii.

Raport zatytułowany "Mafia na Północy" stwierdza, że klany mafijne z południa Włoch, okopując się na giełdzie mediolańskiej, podejmują działalność w zamożnych gminach północnych Włoch. Dostosowując swój "styl pracy", ich przedstawiciele działają tam "w rękawiczkach i krawatach" i nie napotykają skutecznego oporu, ponieważ nie ukształtowały się tam struktury i służby wyspecjalizowane w walce ze zbrodnią zorganizowaną.

Jako jeden z atutów mafii raport OCO wskazuje względną łatwość uzyskania wyboru do władz samorządowych, to jest przenikania członków potężnej mafii kalabryjskiej do władz samorządowych i uzyskiwania w nich większości, wykorzystywanej od Turynu po Triest m.in. do wygrywania przetargów przez firmy podstawione przez mafię. Ostatnio doszło w związku z tym do kilku głośnych skandali.

Najnowsze dochodzenia policyjne wskazują na to, że "system polityczno-instytucjonalny staje się (na północy Włoch) coraz bardziej przenikalny dla mafijnej infiltracji, czemu sprzyja korupcja i panujące wokół tych spraw milczenie" - stwierdza raport.

W ten sposób N'drangheta, główna włoska organizacja przestępcza odgrywająca pierwszoplanową rolę w światowym handlu kokainą, "monopolizuje kluczowe sektory miejscowej gospodarki i zyskuje wpływ na władze".

Przed kilku dniami premier Włoch Matteo Renzi zapowiedział wzmożenie walki z korupcją mafijną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Mafia podbija północne Włochy