Magazyn wybieraj bez pośpiechu

PATRICK KUROWSKI
opublikowano: 16-02-2012, 00:00

KOMENTARZ

PATRICK KUROWSKI

dyrektor działu powierzchni magazynowych i logistycznych, CBRE

Do znalezienia magazynowego złotego środka, czyli optymalnej ceny wynajmu przy zachowaniu odpowiedniej lokalizacji, potrzebny jest czas. Niestety, dużo firm zostawia poszukiwania nowej lokalizacji na ostatnią chwilę, ograniczając tym samym liczbę dostępnych rozwiązań i osłabiając własną pozycję negocjacyjną. Optymalny czas poszukiwania to około 6-12 miesięcy. Może wydawać się, że to długo, ale tylko w ten sposób można pozwolić sobie na pełny przegląd rynku z uwzględnieniem np. budowy magazynu dostosowanego do potrzeb najemcy. Dla powierzchni około 5 tys. mkw. przy odpowiednio długiej umowie najmu profesjonalny doradca przedstawi deweloperów, którzy są w stanie zaoferować budynek w praktycznie każdej lokalizacji.

Poszukiwania należy rozpocząć od dokładnej analizy własnych potrzeb. Opcja, która wydaje się korzystna dziś, za rok może się okazać niewystarczająca, gdyż nie zapewni firmie możliwości rozwoju. Stąd przewaga parków logistycznych umożliwiających poszerzenie operacji pod tym samym adresem i wykorzystanie już posiadanych zasobów. Najemca może już w chwili podpisywania umowy wstępnie zapewnić powierzchnię pod ewentualny rozwój i uchronić się przed koniecznością przeprowadzki. Oczywiście, poprawnie przeprowadzona analiza pozwoli na ocenę, czy poszukiwany teren pod magazyn musi znajdować się w granicach administracyjnych miasta, czy też może na jego obrzeżach. Oczywiście nie każda firma może sobie pozwolić na przeprowadzkę poza centrum, ale wraz z poprawiającą się infrastrukturą wokół aglomeracji i przy zapewnieniu transportu dla pracowników może się okazać, że pozornie gorsza lokalizacja może zapewnić znaczne oszczędności przy podobnym poziomie usług. Lokalizacja na przedmieściach to również niższe koszty związane z utrzymaniem nieruchomości, a stawki czynszu mogą być niższe nawet o około 50 proc. w porównaniu z centrum miasta.

Na koszty prowadzonej operacji wpływa również jakość użytkowanego obiektu. Przeprowadzka do nowoczesnej hali z magazynu starszego typu nie musi oznaczać wyższych opłat dzięki możliwości efektywniejszego wykorzystania powierzchni i oszczędności w kosztach bieżących. Podsumowując: na sukces w wyborze magazynu składa się m.in. dokładna analiza potrzeb, czas i profesjonalny doradca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PATRICK KUROWSKI

Polecane