Magazyny bez zmian

Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 23-12-2010, 12:55

Deweloperzy chętniej budują magazyny na zamówienie. To daje pewność, że nie powiększą i tak wysokiego wskaźnika pustostanów.

Z raportu firmy doradczej Colliers International o sytuacji na rynku powierzchni magazynowych wynika, że w porównaniu z pierwszym półroczem w III kwartale 2010 nieco wzrosła ilość powierzchni magazynowych oddawanych do użytku. Ukończono prawie 90 tys. mkw. nowoczesnych magazynów, w tym kolejną fazę projektu Ideal Idea w I strefie warszawskiej oraz drugi budynek w Panattoni Park Ożarów. Dzięki temu podaż powierzchni magazynowej w stolicy zwiększyła się o 22,3 tys. mkw. i przekroczyła 2,42 mln mkw. Na rynkach regionalnych oddano do użytku cztery budynki: Centrum Logistyczne Kowale firmy 7R Logistic w Gdańsku, Panattoni Park Czeladź na Górnym Śląsku, drugi budynek w Panattoni Park Wrocław oraz magazyn typu BTS zbudowany przez Panattoni dla firmy HM w Gądkach pod Poznaniem. Ich łączna powierzchnia przekracza 67 tys. mkw.

Powstaje mało obiektów, bo wciąż jest dużo powierzchni niewynajętej.
Powstaje mało obiektów, bo wciąż jest dużo powierzchni niewynajętej.
None
None

Głównie na zamówienie

Na koniec III kwartału znajdowało się w budowie około 290 tys. mkw., z czego blisko 105 tys. mkw. weszło w fazę realizacji w ostatnim kwartale.

Trudności w pozyskaniu finansowania powodują, że deweloperzy chętniej budują obiekty typu BTS, czyli na zamówienie konkretnego klienta. Obecnie na rynku warszawskim budowane są dwa obiekty BTS, oba przez firmę Panattoni: w Ożarowie i Święcicach, które łącznie dostarczą nieco ponad 68 tys. mkw.

Maciej Chmielewski, partner w dziale powierzchni logistycznych i przemysłowych Colliers International, zapowiada, że do końca 2010 r. na rynku nie pojawią się żadne nowe magazyny spekulacyjne.

Dużo do wynajęcia

W III kwartale wynajęto nieco ponad 360 tys. mkw., czyli o 55 proc. więcej niż w tym samym okresie 2009 r. Nowe umowy obejmowały ponad 260 tys. mkw. powierzchni magazynowych, natomiast renegocjacje i przedłużenia prawie 100 tys. mkw.

Największą aktywność zanotowano na rynku warszawskim i na Górnym Śląsku, gdzie wynajęto odpowiednio: 127 tys. mkw. i 110 tys. mkw. Największą transakcją, którą sfinalizowano w trzecim kwartale, było przedłużenie dotychczasowej umowy najmu i powiększenie powierzchni zajmowanej przez firmę Fiege w ProLogis Park Dąbrowa. Największą popularnością cieszyły się magazyny mniejsze niż 5 tys. mkw.

Niestety, mimo zadowalającej liczby podpisanych umów w III kwartale, wciąż martwi wskaźnik pustostanów, który wynosi 22,2 proc. Najwięcej wolnej powierzchni magazynowej w Polsce znajduje się w II strefie warszawskiej (395 tys. mkw.) Lepiej wygląda sytuacja na Górnym Śląsku, gdzie współczynnik pustostanów to 13,4 proc. w porównaniu z 21 proc. przed rokiem. Podobne spadki zanotowały: Poznań, gdzie z 14,9 proc. na koniec III kwartału 2009 współczynnik pustostanów zmalał do 9,7 proc. oraz Wrocław (z 19,8 proc. do 13,3 proc.).
Stabilizacja czynszów

Czynsze, które wykazywały tendencję spadkową od początku 2009 r., ustabilizowały się tylko w kilku miastach: Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu. Na innych rynkach wciąż spadają o 0,05-0,1 EUR za mkw. Na przeważającej części rynków regionalnych, jak również w warszawskiej II i III strefie, stawki czynszów wynoszą od 2 do 3 EUR za mkw. Drożej jest na rynkach, gdzie ilość wolnej powierzchni jest ograniczona, np. w Krakowie i Gdańsku. Tu stawki przekraczają 3 EUR za mkw. Niestety, zadaniem Tomasza Kasperowicza, partnera w dziale powierzchni logistycznych i przemysłowych Colliers International, w 2011 r. czynsze mogą nieco wzrosnąć.

Najwięcej za mkw. zapłacą najemcy magazynów w sąsiedztwie centrum Warszawy. Tu czynsze są najwyższe: od 4,40 do 5,20 EUR za mkw.

300 tys. mkw.

To średnia powierzchnia magazynowa dostarczana kwartalnie w 2010 r.

360 tys. mkw.

Tyle powierzchni magazynowej wynajęto w III kwartale 2010 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane