Magazyny gazu opustoszały

ABT
opublikowano: 03-03-2011, 00:00

Potentat ograniczył dostawy do Orlenu. W magazynach jest mniej gazu niż być powinno.

Potentat ograniczył dostawy do Orlenu. W magazynach jest mniej gazu niż być powinno.

Mimo że negocjacje o dostawach gazu między Gazpromem i PGNiG zakończyły się happy endem, skutki ubiegłorocznego deficytu paliwa (co najmniej 1,5 mld m sześc.) odczuwamy do dzisiaj. Giełdowa grupa twierdzi, że rozpoczęła sezon zimowy 2010/2011 z zapasami paliwa w magazynach mniejszymi o 10 proc. niż zazwyczaj. O tej porze roku magazyny gazu są w dużym stopniu opróżnione. Tej zimy jednak zaczynają świecić pustkami wcześniej niż zwykle. Całkowita pojemność to ponad 1,6 mld m. sześc. Obecnie znajduje się w nich 240 mln m sześc. błękitnego paliwa. Rok temu — około 300 mln m sześc.

— Małe ilości gazu w magazynach powodują spadek ciśnienia w sieci i mniejszą moc systemu przesyłowego. Nie możemy uzupełniać magazynów na bieżąco, ponieważ dobowe pobory gazu są duże i nie wystarczy go na jednoczesne pokrycie zapotrzebowania odbiorców i napełnianie magazynów. Jeśli tylko pojawiają się cieplejsze dni, staramy się uzupełniać zapasy — zapewnia Mirosław Szkałuba, wiceprezes PGNiG.

Firma ograniczyła więc dostawy gazu dla PKN Orlen, który wraz z Anwilem jest największym odbiorcą w kraju.

"Pozostali odbiorcy gazu ziemnego otrzymują paliwo zgodnie z zapotrzebowaniem" — poinformowało PGNiG w komunikacie.

Potentat ocenia, że zapotrzebowanie na gaz kształtuje się obecnie na poziomie 55-56 mln m sześc. na dobę i przewiduje, że utrzyma się ono na tym poziomie przynajmniej do końca tygodnia. Dopiero zakończenie sezonu grzewczego pozwoli PGNiG uzupełnić magazyny. Ich zatłaczanie rozpoczyna się w kwietniu i trwa do października.

— W kolejnym sezonie zimowym nie powinno być już takich problemów. Otrzymujemy więcej gazu z kierunku wschodniego niż w 2010 r. Pod koniec roku ruszy też połączenie gazowe z Niemcami w Lasowie — mówi Joanna Zakrzewska, rzecznik PGNiG.

Docelowo umożliwi sprowadzenie od 2 do 2,5 mld m sześc. gazu rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy