Magellan wpłynie na giełdę

ET
29-08-2007, 00:00

Gdzie bank nie może, tam wchodzi Magellan, pośrednik specjalizujący się w finansowaniu rynku medycznego. Nadzór zatwierdził prospekt spółki.

Gdzie bank nie może, tam wchodzi Magellan, pośrednik specjalizujący się w finansowaniu rynku medycznego. Nadzór zatwierdził prospekt spółki.

Instytucje finansowe trzymają się z daleka od rynku medycznego, bo jest nieprzewidywalny i ryzykowny. W Polsce tylko 0,3 proc. kredytów udzielanych przedsiębiorstwom trafia do szpitali. I tak jest na całym świecie. Rynkową niszę zapełniają pośrednicy finansowi, którzy zdążyli poznać specyfikę branży medycznej. Tak jest też w Polsce, gdzie rynek usług finansowych dla służby zdrowia dopiero się tworzy. Z istotnym udziałem Magellana, pioniera i jednego z liderów tej branży. Spółka pożycza pieniądze szpitalom, spłaca wierzycieli, restrukturyzuje zadłużenie, pomaga im utrzymać płynność, kiedy kasa świeci pustkami, a do wypłaty z NFZ zostało jeszcze trochę czasu.

Magellan wybiera się na giełdę i jest już od niej o krok. Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny spółki i w ciągu najbliższych tygodni należy spodziewać się publicznej oferty akcji. Oferującym będzie Unicredit CA IB.

Magellan potrzebuje pieniędzy, żeby nadążyć za dynamicznie rozwijającym się rynkiem. Ruch w interesie rzeczywiście jest spory, co widać po zmianach wartości aktywów zaangażowanych przez spółkę w sektorze medycznym. W ubiegłym roku było to 129,6 mln zł — o 68,7 proc. więcej niż w 2005 r.

Magellan należy do funduszu Enterprise Investors (posiada ponad 95 proc. akcji, reszta jest w rękach menedżmentu).

24

mln zł Takie były przychody Magellana w 2006 r. Zysk wyniósł 10,7 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Magellan wpłynie na giełdę