Mahle dostaje strefę

Małgorzata Grzegorczyk
07-11-2005, 00:00

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmie zakład niemieckiej firmy, która obiecuje wydać kolejne 160 mln zł i zatrudnić 500 osób.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna rozszerzyła się o kolejną podstrefę. To 36 ha w Krotoszynie, gdzie działa fabryka producenta części do silników Mahle Polska.

Ulgi przekonały

— Obecnie pracuje tu 2300 osób. Ta liczba wzrośnie o blisko 500. Ponieważ znajdujemy się w strefie ekonomicznej, zobowiązani jesteśmy utrzymać całe zatrudnienie. Planujemy inwestycje rzędu 160 mln zł w nowe linie produkcyjne i budowę hali rynku wtórnego, w której będą składane zestawy naprawcze do silników — deklaruje Agata Bocheńska, członek zarządu Mahle Polska.

Budowa hali ruszy, gdy tylko będzie pozwolenie. W najbliższych dniach pojawią się nowe maszyny. Przedstawiciele spółki przyznają, że to dzięki ulgom podatkowym, zagwarantowanym przez obecność w specjalnej strefie ekonomicznej, dojdzie do inwestycji na taką skalę.

— Dzięki temu przekonaliśmy udziałowca — niemiecki koncern Mahle GmbH, by nie umieszczał części działalności w budowanej fabryce w Rumunii. Tam produkowane będą tylko filtry, których my nie wytwarzamy — twierdzi Agata Bocheńska.

Starzy wyjadacze

Nie po raz pierwszy Mahle Polska otrzymuje od państwa pomoc. W 2002 r. spółka dostała środki w ramach ustawy o finansowym wspieraniu inwestycji na budowę odlewni aluminium. Koncern Mahle, który w 1999 r. przejął większościowe udziały w Krotoszyńskiej Fabryce Maszyn, zainwestował już w Polsce 100 mln EUR. Spółka produkuje tłoki, tuleje i wkładki tłokowe oraz zawory i prowadnice do silników m.in. takich firm, jak: Audi, Opel, Scania, Volvo, Skoda, MAN, Renault Truck, PSA Peugeot Citroen i FIAT.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna składa się z 13 podstref. Dotąd ściągnęła inwestycje wysokości 3,8 mln zł. Powstało w niej 50 fabryk, w których pracuje 13,2 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mahle dostaje strefę