Majdan po roku jest osamotniony

opublikowano: 23-02-2015, 00:00

Wojna na Wschodzie

Rocznica tragicznych starć na kijowskim Majdanie potwierdziła, jakie znaczenie we współczesnych konfliktach ma fachowa propaganda. W niedzielę ulicami Kijowa przeszedł Marsz Godności, z udziałem delegacji zagranicznych, chociaż na najwyższym szczeblu decyzyjnym reprezentowana była tylko Polska i republiki bałtyckie.

Unijnymi twarzami byli Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, oraz Ryszard Czarnecki, czternasty wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. Uroczystość potwierdziła osamotnienie Ukrainy wśród unijnych potęg, czego dowodem była absencja zwłaszcza uczestników szczytu w Mińsku — kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Francoisa Hollande’a.

W sobotę w Moskwie przeszedł natomiast kontrmarsz pod hasłem „Rocznica Majdanu. Nie zapomnimy, nie wybaczymy”. Dominowała teza o dokonanym w Kijowie faszystowskim zamachu stanu. Lejtmotywem było przeciwdziałanie powtórzeniu się Majdanu w Moskwie. Proputinowski pochód nasycony był również hasłami antywojennymi.

W świat poszły zatem dwa rozbieżne przekazy rocznicowe, odbierane całkowicie równorzędnie, co jest majstersztykiem propagandowym Kremla. Poza UE — i to nie w całości — oraz USA i Kanadą agresja Rosji na Ukrainę postrzegana jest bowiem jako konflikt stron, z których każda ma i swoje racje, i grzechy.

Bezpośrednią przyczyną eksplozji społecznej na Ukrainie było niepodpisanie przez Wiktora Janukowycza umowy stowarzyszeniowej z UE. Jest ona największym dorobkiem programu partnerstwa wschodniego, zainicjowanego przez rząd Polski z poparciem Szwecji.

W rocznicę Majdanu wypada nam tylko podtrzymywać nadzieję, że w długim horyzoncie czasowym polska inicjatywa jednak zaowocuje trwałym przeciągnięciem Ukrainy do kręgu cywilizacji europejskiej. Oczywiście bez Krymu oraz Donbasu. Oby tylko…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu