Majówka będzie pracowita

opublikowano: 22-04-2018, 22:00

Z doświadczeń agencji pracy wynika, że dla młodych ludzi ważna jest kwestia godzenia życia prywatnego z zawodowym.

W tym roku na odpoczynek pracownicy będą mogli przeznaczyć w sumie 115 dni — po zsumowaniu sobót, niedziel oraz dni świątecznych — nie licząc przysługujących im urlopów. Jak policzyła agencja pracy Jobhouse, w 2018 r. jest aż siedem tzw. długich weekendów, a najbliższy z nich wypada już za kilka dni. W tegorocznym kalendarzu przełom kwietnia i maja ma taki układ, że wystarczą trzy dni urlopu dodane do świątecznych i weekendu, aby móc odpoczywać przez dziewięć. Natalia Bogdan, prezes Jobhouse, zwraca jednak uwagę, że wiele firm nie może sobie pozwolićna stworzenie pracującym tak komfortowej majówki.

— Udzielanie urlopów w tzw. długie weekendy jest nierzadko dyskusyjne i zależy przede wszystkim od branży, w jakiej działa przedsiębiorstwo. W biurach, których klienci też mają wtedy wolne, przedłużony wypoczynek pracowników zwykle nie stanowi problemu. Często na posterunku zostaje jedna osoba, czasem cała firma jest zamykana. Na pewno na urlop w majówkę i inne przedłużone weekendy nie mogą sobie pozwolić pracujący w turystyce, gastronomii, hotelarstwie, czyli branżach, które mają wtedy bardzo dużo pracy — mówi Natalia Bogdan.

W wymienionych przez nią sektorach największe spiętrzenie zadań przypada na miesiące wiosenne i letnie. Trudno wtedy pogodzić interes pracodawców i personelu, szczególnie jeśli pracownicy muszą zapewnić dzieciom opiekę na okres wakacji.Doraźnym rozwiązaniem jest zatrudnienie na sezon ludzi z zewnątrz. Natalia Bogdan przypomina, że przy działalności sezonowej pracodawcy muszą zapewnić pracownikom wypoczynek po tygodniach ciężkiej pracy, a pomocny w tym jest stworzony z wyprzedzeniem plan urlopów.

— Plany urlopowe, choćby misternie skonstruowane, nie powinny być narzucane z góry. Warto przy tym wiedzieć, że równowaga między życiem prywatnym i zawodowym jest dla młodego pokolenia bardzo ważna. Często wspominają o tym już w rozmowach rekrutacyjnych — podkreśla prezes Jobhouse. Jej zdaniem, organizację odpoczynku w firmach utrudniają też niewykorzystane urlopy. Wielu pracowników przekłada je lub z nich rezygnuje z nadmiaru pracy czy błędnego przekonania, że nikt nie będzie w stanie ich zastąpić. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu