MAŁE BROWARY: 4 MLN ZŁ ZYSKU

Paweł Mazur
22-09-2000, 00:00

MAŁE BROWARY: 4 MLN ZŁ ZYSKU

Lokalni producenci piwa mogą liczyć na ulgi w akcyzie

BYĆ ALBO NIE BYĆ: Przywrócenie ulg akcyzowych to być albo nie być dla lokalnych producentów piwa. W naszym przypadku jest to oszczędność około 820 tys. zł w skali całego roku — mówi Marek Jakubiak, wiceprezes Browaru Krotoszyn. fot. Małgorzata Pstrągowska

Ministerstwo Finansów wraca do starego sposobu naliczania akcyzy dla browarów produkujących do 200 tys. hektolitrów piwa rocznie. Oszczędności producentów sięgną z tego tytułu około 4 mln zł rocznie.

Według nieoficjalnych informacji Ministerstwo Finansów w tym tygodniu podjęło decyzję o przywróceniu ulg w podatku akcyzowym dla małych i średnich browarów. Jest szansa, że decyzja resortu wejdzie w życie 1 października, choć bardziej realnym terminem wydaje się 1 listopada.

Zabrać ulgi...

Ulga akcyzowa została małym producentom zabrana 1 stycznia 2000 roku. Od tego momentu przedstawiciele producentów, którzy warzą rocznie do 200 tys. hektolitrów piwa, walczyli o przywrócenie im zniesionych preferencji podatkowych. Do 31 grudnia 1999 roku małe browary produkujące do 20 tys. hektolitrów piwa miały 20-proc. ulgę w akcyzie, a warzące do 200 tys. hektolitrów mogły liczyć na 12-proc. zniżkę. Oznaczało to ulgę wysokości 11 złotych od 1 hektolitra piwa dla produkujących do 20 tys. hektolitrów i 6 zł dla tych, którzy dostarczają na rynek do 200 tys. hektolitrów piwa.

...by je zwrócić

— Na przywróceniu ulg akcyzowych skorzysta w kraju ponad 30 średnich i małych producentów piwa. U części z nich tegoroczne zniesienie preferencji akcyzowych spowodowało poważne kłopoty finansowe. Jesteśmy browarami niszowymi i takimi chcemy pozostać. Powrót ulg odbije się korzystnie na cenie i smaku naszych produktów, gdyż w większości warzymy piwo metodami tradycyjnymi — mówi Andrzej Olkowski, członek zarządu Stowarzyszenia Minibrowarów Polskich i jednocześnie członek zarządu Browaru Kormoran.

Tak jak w UE

Ministerstwo Finansów jest zmuszone wrócić do starego naliczania z powodu wymogów UE. Tam stawki ulg akcyzowych naliczane są progresywnie w miarę wzrastania ilości produkowanego piwa.

— Docelowo będziemy starali się, aby podatek akcyzowy dla małych producentów był właśnie taki jak w Niemczech czy Czechach, czyli wynosił 50 proc. stawki podstawowej — dodaje Andrzej Olkowski.

Jak powiedziano nam w Ministerstwie Finansów, nie było wątpliwości, czy ulgę dla małych browarów przywrócić, lecz jak ocenić, czy dany wytwórca piwa zalicza się jeszcze do małych czy już do dużych producentów. O tym będą decydowały (tak jak to ma miejsce w krajach unijnych) urzędy skarbowe. Przywrócenie ulg akcyzowych oznacza niewielką stratę dla budżetu. Szacunkowo można założyć, że wpływy zmniejszą się o mniej więcej 4 mln zł. Przy zakładanych na ten roku globalnych wpływach z piwnego podatku akcyzowego wysokości niemal 1,8 mld zł są to kwoty symboliczne. Pieniądze mają jednak duże znaczenie dla małych producentów.

Lobby producenckie ma zamiar starać się o odzyskanie kwot, które w wyniku zniesienia ulg akcyzowych musiały trafić do państwowej kasy. Jak twierdzą przedstawiciele Ministerstwa Finansów, taka ewentualność nie będzie raczej brana pod uwagę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Mazur

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / MAŁE BROWARY: 4 MLN ZŁ ZYSKU