Małe cofnięcie nie zmienia trendów

Kamil Jaros, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 04-03-2021, 11:55

Czwartkowa końcówka sesji w USA była słaba, a podczas notowań na rynkach azjatyckich ruch spadkowy był kontynuowany. Spadały nie tylko indeksy strefy azjatyckiej, ale również kontrakty terminowe na indeksy z USA. W Azji ruch indeksów był zauważalny. Japoński Nikkei i Hang Seng z Hong Kongu spadły po ponad 2 proc. W Chinach główny indeks stracił na wartości ponad 1 proc., a w Australii niespełna 1 proc.

Faza słabości nie zmienia jednak tego, że w kontekście rynków akcji nadal warto oczekiwać zwyżek. Trendy wzrostowe na większości najważniejszych indeksach wciąż obowiązują. Niemiecki DAX wczoraj wyznaczył nowy rekord, a więc dał obozowi byków poważny argument za trwaniem trendu wzrostowego. Indeks przemysłowy Dow Jones boryka się z okolicą 31600 pkt.

W czwartek swoje wystąpienie ma Jerome Powell, szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Wprawdzie niedawno Powell spotkał się z parlamentarzystami, ale na rynku jest nadzieja, że czwartkowa sesja pytań i odpowiedzi prowadzona przez dziennikarzy WSJ będzie bardziej soczysta względem tego, co działo się w parlamencie.

Jeśli chodzi o sferę makro, to za nami są już dane z Australii i Japonii. Bilans handlu zagranicznego Australii odnotował wyższą od oczekiwań nadwyżkę. Za to dane o sprzedaży detalicznej okazały się minimalnie słabsze od prognoz analityków. Na tyle, by tą różnicę można było zignorować z rynkowego punktu widzenia. Jeśli chodzi o doniesienia z Japonii, to został opublikowany wskaźnik zaufania konsumentów. Jego wartość wynosząca 33.8 pkt. była wyższa od odczytu styczniowego oraz oczekiwań. Uczestnicy rynku są wprawdzie najbardziej skupieni na jutrzejszym raporcie o stanie amerykańskiego rynku pracy, ale i dziś pojawi kilka ciekawych informacji. Jeszcze przed południem poznamy zmianę sprzedaży detalicznej oraz poziom stopy bezrobocia w strefie euro. Po południu opublikowane zostaną dane o wydajności pracy w Kanadzie i USA w IV kw. 2020 roku, a także, jak co czwartek, poznamy dane o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Na 16:00 w planie jest jeszcze publikacja danych o zamówieniach w amerykańskim przemyśle. Dwie godziny później uwagę na sobie skupi Jerome Powell.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Rośnie cena ropy naftowej. Baryłka ropy WTI kosztuje obecnie 61.55 dolarów. Zwyżka ma związek z doniesieniami Reutera, o tym, że organizacja krajów eksportujących ropę naftową (OPEC) i jej sojusznicy, nazywani wspólnie OPEC+, rozważają przedłużenie obowiązywania cięć produkcji także na kwiecień zamiast spodziewanego na rynku zwiększania produkcji, czego powodem ma być przekonanie, że ożywienie popytu na ropę pozostaje niepewne z powodu kryzysu związanego z koronawirusem. Rynek oczekiwał, że OPEC+ złagodzi od kwietnia cięcia produkcji o około 500 000 baryłek dziennie, a lider OPEC Arabia Saudyjska zakończy dobrowolne ograniczanie produkcji o dodatkowy 1 milion baryłek dziennie.

Na rynku złota nadal przewagę podtrzymuje strona podażowa. Po wyznaczeniu niedawno dołka tuż nad 1700 dolarów za uncję cena odbiła tylko nieznacznie. Za mało, by zasugerować poważną kontrę popytu. W związku z tym trzeba się liczyć z możliwością wyznaczenia nowego minimum ruchu zapoczątkowanego w sierpniu.

Na rynku walutowym nie ma wielkich zmian względem środowego zamknięcia. EURUSD nie oddala się od poziomu 1.2050, a GBPUSD od 1.3960. Na AUDUSD wciąż mamy okolicę 0.7800. Małe odbicie pojawiło się na USDCAD do poziomu 1.2650. USDJPY powoli się podnosi ponad opór na 107.00 (obecnie 107.15)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane