Małe firmy nie boją się handlu z zagranicą

opublikowano: 12-02-2015, 00:00

W ciągu roku znacznie wzrosła liczba mikroi małych eksporterów — wynika z badania Pekao.

W tegorocznym badaniu banku Pekao przeprowadzonym na 7 tys. mikro- i małych przedsiębiorców liczba eksporterów była rekordowa w całej pięcioletniej jego historii. W porównaniu z ubiegłoroczną edycją odsetek eksportujących firm wzrósł we wszystkich województwach, w każdej z branż, oraz obu grupach wielkościowych przedsiębiorstw. Rok temu eksporterzy stanowili zaledwie 7 proc. badanych mikroprzedsiębiorców, dzisiaj jest ich 12 proc. Wśród małych firm obecnie eksportuje 33 proc. firm, podczas gdy rok temu było ich 24 proc. Generalnie liczba eksporterów to 13 proc. wszystkich badanych firm. W 2013 r. było ich zaledwie 7,4 proc., w 2012 r. 11,6, a w 2011 r. — 10,3 proc.

Najwięcej eksporterów działa w branży produkcyjnej (26,7 proc.). W tej branży liczba eksportujących firm w największym stopniu także wzrosła — o ponad 7 pkt. proc. Jeśli chodzi o region — najwięcej mikroi małych eksporterów mieszka w woj. lubuskim (22,3 proc.). Ponadto w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły również przychody z eksportu mikroi małych firm. Badani przedsiębiorcy ich poziom ocenili nieco lepiej niż w ubiegłym roku. Przy tym najwyższe przychody z tego tytułu zanotowały małe firmy oraz przedsiębiorcy z branży produkcyjnej. Ponadto firmy z dużym optymizmem oceniają poziom tych przychodów również w bieżącym roku. Zdaniem Grzegorza Piwowara, wiceprezesa banku Pekao, tak pozytywne wyniki badania w zakresie eksportu wydają się szczególnie interesujące w kontekście problemów na Wschodzie, które w ubiegłym roku spowodowały zamknięcie części wschodniego rynku. © Ⓟ

33 proc. Taki odsetek małych firm w 2014 r. zajmował się eksportem. Rok wcześniej było ich zaledwie 24 proc.

26,7 proc. Taka część eksporterów z sektora MSP działa w branży produkcyjnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu