Małe fundusze lepsze na spadki

Anna Borys
opublikowano: 05-02-2008, 00:00

Na styczniowej dekoniunkturze najmniej stracili klienci małych TFI

Styczeń zaskoczył zarządzających. Był zdecydowanie gorszy, niż spodziewali się nawet najwięksi pesymiści. Indeksy na warszawskiej giełdzie obsunęły się w pierwszym miesiącu roku ponad 14 proc. To jeden z najgorszych wyników w historii GPW.

Najlepiej z tak dotkliwą przeceną poradziły sobie najmniejsze fundusze inwestycyjne. Styczniowym liderem okazał się Subfundusz Allianz Małych i Średnich Spółek. Jego zarządzający Marek Mikuć miał w portfelu zaledwie 1,7 mln zł. To nie uchroniło go jednak przed stratami. Klienci mikrusa stracili w styczniu „zaledwie” 6,1 proc. To najlepszy wynik w grupie produktów akcyjnych. Na drugim miejscu uplasował się produkt tego samego towarzystwa Subfundusz Allianz Budownictwo 2012 (3,2 mln zł aktywów). Wartość jego jednostki inwestycyjnej spadła w styczniu o 6,5 proc. Pierwszą trójkę zamyka DWS Polska Akcji Spółek Eksportowych z ujemnym wynikiem 7,1 proc. (4,2 mln zł aktywów).

Małe fundusze biły na głowę większych konkurentów nieprzygotowanych na tak dramatyczne spadki. Przedstawiciele krajowych TFI szacują, że w styczniu ich klienci sprzedali jednostki inwestycyjne za ponad 10 mld zł. W tej sytuacji zarządzający musieli szybko reagować, aby spełnić wolę oszczędzających. Jeśli portfel ma wartość milionów złotych, to bez większego wysiłku można nim dynamicznie zarządzać, nawet na tak trudnym rynku, z jakim mieliśmy do czynienia w styczniu. Tymczasem duże fundusze o portfelach akcji wartych miliardy złotych przypominały bardziej słonia w składzie porcelany. Każda większa ich transakcja sprzedaży od razu przekładała się na notowania. A jeśli chodzi o mało płynną spółkę, to jest jeszcze gorzej. Przy dużym zaangażowaniu fundusz musi rozkładać transakcję w czasie. W przeciwnym wypadku skutkuje to załamaniem kursu. To jest specyfika warszawskiej giełdy. Nadal jest ona mało płynna, szczególnie na tle parkietów zachodnich.

Podobnie sytuacja wyglądała w przypadku funduszy akcji zagranicznych. W styczniu najlepszy wynik to zysk 3,1 proc. Chodzi o Subfundusz Noble Fund Luxury, który zarządza aktywami o wartości zaledwie 0,5 mln zł. Na drugim miejscu uplasował się Subfundusz Skarbiec — Private Equity. Jego klienci zarobili w tym okresie 1,5 proc. Aktywa produktu to 8,6 mln zł. Trzecie miejsce zajął Millennium Średnich Spółek Europy Środkowo-Wschodniej o aktywach wartych 4 mln zł. Wartość jego jednostki inwestycyjnej wzrosła w tym okresie o 0,06 proc.

Przed styczniową dekoniunkturą na światowych rynkach finansowych skutecznie broniły się fundusze krajowego rynku długu. Powód? Inwestorzy zwątpili w jastrzębią politykę Rady Polityki Pieniężnej i nagle rzucili się na polskie papiery skarbowe. W tej kategorii najlepszy okazał się PKO/Credit Suisse Obligacji Długoterminowych. Jego klienci zarobili w styczniu 3,3 proc. To niezły wynik. Dla porównania, przez ostatni rok ten produkt dał zarobić 4,97 proc.

Najlepszy wśród krajowych funduszy akcji

-6,1

proc. Taką stopę zwrotu wypracował Subfundusz Allianz Małych i Średnich Spółek w styczniu. Był to najlepszy wynik wśród produktów działających na warszawskim parkiecie.

Marek Mikuć: W styczniu zdecydowanie obniżyłem udział akcji w portfelu — do minimum, czyli do 70 proc. wartości aktywów. Trafnie udało nam się określić dołek. Wtedy dokupiliśmy akcje.

zarządzający Subfundusz Allianz Małych i Średnich Spółek

Najlepszy w gronie funduszy obligacji krajowych

3,3

proc. Tyle w styczniu zarobili klienci PKO/Credit Suisse Obligacji Długoterminowych. Wyniku nie popsuła nawet decyzja Rady Polityki Pieniężnej o podwyżce stóp procentowych.

Arkadiusz Bogusz: Relatywnie dobry wynik wiązał się z jednej strony z alokacją większości portfela w papiery skarbowe o najdłuższym terminie zapadalności, z drugiej — ze strategią aktywnego zarządzania portfelem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane