Czytasz dzięki

Małe i średnie najlepsze pod wynajem

opublikowano: 25-04-2019, 22:00

W marcu 2019 r. w serwisie Domiporta.pl wyraźnie wzrosła liczba zapytań o oferty mieszkań 3-pokojowych.

W porównaniu ze styczniem tego roku zapytań było aż o 40 proc. więcej, o 69 proc. spadły natomiast zapytania o kawalerki. Ten wzrost to najwyraźniej zasługa osób, które kupują lokum z myślą o sobie, a nie o wynajmie, bo posiłkując się danymi Expandera i serwisu Rentier.io kapitał należałoby kierować raczej w kierunku metrażu małego (do 35 m kw.), względnie średniego (do 60 m kw.), a nie największego. W Warszawie mieszkania o powierzchni odpowiadającej typowej kawalerce lub co najwyżej małemu M2 oferowane są przeciętnie po 1900 zł (bez opłat licznikowych i administracyjnych), co pozwala myśleć o rentowności najmu rzędu 7,3 proc. brutto (a więc bez m.in. kosztów ewentualnego kredytu na zakup mieszkania, kosztów napraw i remontów, opłat i prowizji dla pośredników itp.). Mieszkanie o powierzchni powyżej 60 m kw. ma w stolicy cenę najmu na poziomie 4,5 tys. zł, co przekłada się na 6,9 proc. rentowności brutto. Zbliżone różnice można zaobserwować w innych miastach.

— Największe mieszkania są mniej rentowne, ale istnieją sposoby na poprawę zyskowności. Wielu właścicieli takich mieszkań uzyskuje wysoką rentowność dzięki dzieleniu ich na mikrokawalerki lub wynajmując różnym najemcom poszczególne pokoje — mówi Anton Bubiel z Rentier.io. Według Expadnera i Rentiera.io stawki najmu są średnio o 3 proc. wyższe niż przed rokiem.

„W porównaniu z sytuacją przed rokiem największe wzrosty kosztu najmu odnotowaliśmy w przypadku dużych mieszkań w Bydgoszczy (13 proc.), średnich mieszkań w Białymstoku i Toruniu (10 proc.) oraz małych w Łodzi (12 proc.). Miast, w których najem mieszkań staniał, było niewiele i w większości przypadków obniżka była minimalna. Jedynym, o którym warto wspomnieć, jest spadek o 5 proc. w przypadku dużych mieszkań w Lublinie. Średnio najem zdrożał o około 3 proc., a więc w znacznie mniejszym stopniu niż wzrosły ceny mieszkań” — głosi raport pośredników.

Wyliczenia sporządzono na podstawie 71,7 tys. ogłoszeń najmu oraz 130 tys. ogłoszeń cen sprzedaży mieszkań.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane