Małe magazyny wymknęły się Savillsowi IM

opublikowano: 01-02-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zarządzający funduszami nieruchomościowymi Savills IM chciał w 2022 r. wzbogacić portfel powierzchni magazynowych o obiekty logistyki miejskiej. Nie udało się.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • dlaczego Savills IM zrezygnował w 2022 r. z inwestowania w magazyny ostatniej mili
  • jak wynajmowały się powierzchnie logistyczne z portfela tej firmy
  • jakie obiekty oprócz magazynów ma w portfelu

Poprzedni rok nie sprzyjał zapowiadanym przez Savills IM inwestycjom w magazyny ostatniej mili w Polsce. Znana z konserwatyzmu firma była skłonna nawet na partnerstwo z deweloperem, który mógłby skomercjalizować i dostarczyć takie obiekty w głównych aglomeracjach kraju.

– W segmencie małych magazynów miejskich w 2022 r. zbyt wiele było niewiadomych. Z jednej strony gwałtownie rosły koszty budowy czy finansowania, z drugiej strony pojawiły się w końcu podwyżki czynszów. Trudno więc było odpowiedzialnie kalkulować zwroty z inwestycji – mówi Piotr Trzciński, dyrektor ds. inwestycji Savills IM w Polsce.

Nie rezygnują:
Nie rezygnują:
Nadal jesteśmy zainteresowani magazynami miejskimi, ale od kilku miesięcy widzimy na rynku większą dostępność gotowych projektów, które wolimy od projektów w budowie – mówi Piotr Trzciński, dyrektor ds. inwestycji Savills IM w Polsce.

Mimo opóźnienia w inwestycjach dotyczących logistyki miejskiej Savills IM zarządza obecnie ponad 1,3 mln m kw. powierzchni magazynowych w dużych parkach logistycznych, w których ma ok. 70 najemców. W 2022 r. podpisał 10 transakcji najmu.

Poznaj program konferencji “S&OP * Integrated Business Planning”, 9 lutego 2023 >>

– Tylko jedna dotyczyła nowej umowy najmu. Pozostałe to przedłużenia. Popyt na powierzchnie w halach jest tak duży, że gdy któryś z najemców rezygnuje z części powierzchni, od razu znajdują się na nią chętni wśród firm wynajmujących po sąsiedzku. Te firmy przedłużają umowy – mówi Julia Racewicz, odpowiedzialna za asset management części biurowej i logistycznej portfela Savills IM w Polsce.

Poza sektorem logistycznym w portfelu Savillsa IM znajdują się też cztery biurowce (Gdański Business Center) o łącznej powierzchni 100 tys. m kw. oraz Galeria Katowicka (50 tys. m kw.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane