Małe mieszkanie, lecz wiele pokoi

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 02-02-2010, 00:00

Na nabywców czeka prawie 28,5 tys. nowych lokali w siedmiu największych miastach Polski.

Oferta mieszkaniowa deweloperów powoli się kurczy

Na nabywców czeka prawie 28,5 tys. nowych lokali w siedmiu największych miastach Polski.

Niemal 35 proc. mieszkań wybudowanych przez deweloperów znajduje się w Warszawie. Najwięcej w Wilanowie, najmniej w Rembertowie, Wesołej, na Pradze Północ, Żoliborzu, Ursynowie i we Włochach. Liczba mieszkań sprzedawanych przez deweloperów w tych dzielnicach stanowi tylko 5 proc. stołecznej oferty.

Najtaniej na Śląsku

To wnioski działu badań i analiz firmy Emmerson, która zbadała rynki siedmiu polskich miast: Warszawy, Krakowa, Gdańska, Wrocławia, Poznania, Łodzi i Katowic.

W Warszawie największy wybór mieszkań gotowych do zamieszkania jest na Targówku — ukończone lokale to ponad połowa oferty mieszkaniowej dzielnicy. Nieruchomości w budowie dominują w dzielnicach Ochota, Ursus i Wawer, gdzie stanowią 85 proc. ogółu oferty.

Z danych firmy Emmerson wynika, że najwięcej niesprzedanych mieszkań znajduje się w Krakowie — ponad 5 tys., z czego więcej niż 40 proc. to lokale wykończone pod klucz. Najmniej takich mieszkań mają w ofercie deweloperzy w Katowicach i Gdańsku. Najtańsze lokale sprzedają śląscy deweloperzy. W Katowicach za mieszkanie płaci się średnio 5,2 tys. zł za mkw. Najdroższe mieszkania znajdują się w Warszawie — średnia cena mkw. wynosi obecnie 9,5 tys. zł za mkw.

— Porównaliśmy obecne ceny z tymi sprzed roku. W stolicy mieszkania staniały o około 2 proc., a w Krakowie aż o 9,5 proc. Wyjątkiem jest Wrocław, gdzie średnia cena mkw. jest taka sama, jak przed rokiem — informuje Szymon Jungiewicz, dyrektor działu badań i analiz firmy Emmerson.

Nowe się opłaca

Mieszkania wykończone pod klucz stanowią coraz większy procent oferty deweloperskiej. Z danych firmy Home Broker wynika jednak, że tylko jeden na 20 klientów kupujących mieszkanie od dewelopera decyduje się taką opcję wykończenia. Powodem jest przede wszystkim cena. W przypadku zakupu mieszkania pod klucz do ceny mkw. trzeba doliczyć zazwyczaj od 700 do 900 zł.

— Koszt zależy od standardu wykończenia, lokalizacji, standardu inwestycji i wielkości mieszkania — wylicza Krzysztof Kluska, ekspert warszawskiego oddziału Home Broker.

Deweloperzy proponują z reguły kilka wariantów wykończenia.

Najtańszy kosztuje średnio 600-700 zł za mkw., droższy od 900 do 1000 zł za mkw., najdroższy od 1200 do 1300 zł za mkw. Są jednak wyjątki. W Warszawie, w dzielnicy Białołęka, można znaleźć oferty wykończenia za około 550 zł za mkw.

Zdaniem ekspertów Home Broker kupno gotowego mieszkania jest opłacalne. Przy zakupie 60-metrowego lokalu w standardzie pod klucz, z dopłatą na wykończenie od 700 do 900 zł za mkw., trzeba dodatkowo zapłacić od 42 do 54 tys. zł. Przy założeniu, że cena metra kwadratowego nowego mieszkania w Warszawie wynosi średnio 9,5 tys. zł, koszt wykończenia pod klucz podnosi cenę mieszkania o prawie 10-proc. Dla porównania: za mkw. mieszkania na rynku wtórnym trzeba zapłacić ponad 10 tys. zł., plus prawie 2 proc. podatku od czynności cywilno-prawnych, co podnosi cenę do nieco ponad 11 tys. zł za mkw. Mieszkanie na rynku pierwotnym jest więc przeciętnie tańsze o 1,7 tys. zł za mkw.

Metraż coraz mniejszy

Z danych Home Broker wynika, że coraz więcej klientów poszukuje małych mieszkań z możliwie dużą liczbą pomieszczeń, np. dwupokojowych lokali o metrażu do 40 mkw. Odzwierciedlają to statystyki. Średnia powierzchnia nowego mieszkania sprze- dawanego w 2009 r. wynosiła 68,1 mkw., a rok wcześniej nieco ponad 70 mkw. Dla porównania: średnia powierzchnia nowych lokali wprowadzonych do sprzedaży w 2010 r. wynosi niewiele ponad 55 mkw.

— To powrót do czasów wielkiej płyty, gdy budowano mieszkania trzypokojowe o powierzchni nie przekraczającej 50 mkw. Różnica polega tylko na tym, że klienci szukają dziś takich mieszkań w nowym budownictwie — sumuje Michał Sakowski, doradca Home Broker z Krakowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Polecane