Malezja stawia zarzuty karne Goldman Sachs

opublikowano: 17-12-2018, 10:30

Malezja powiedziała w poniedziałek, że postawiła Goldman Sachs i dwóm byłym pracownikom amerykańskiego banku zarzuty karne w związku z korupcją i praniem brudnych pieniędzy w funduszu państwowym 1MDB, informuje Reuters.

Goldman Sachs został poddany kontroli pod kątem jego roli w pozyskiwaniu 6,5 mld USD poprzez trzy oferty obligacji dla 1Malaysia Development Bhd (1MDB), co jest przedmiotem dochodzeń w co najmniej sześciu krajach.

Malezyjski prokurator generalny Tommy Thomas powiedział, że w poniedziałek postawiono zarzuty karne przeciwko Goldman Sachs, jego byłym bankierom Timowi Leissnerowi oraz Rogerowi Ng, a także byłej pracowniczce 1MDB Jasmine Loo i finansiście Jho Low w związku z ofertami obligacji.

- Oskarżenia dotyczą m.in. podżegania do składania fałszywych lub wprowadzających w błąd oświadczeń w celu sprzeniewierzenia 2,7 mld USD pochodzących z wpływów z trzech emisji obligacji przeprowadzonych przez spółki zależne 1MDB - powiedział Thomas w oświadczeniu.

W oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną rzecznik Goldmana Sachsa powiedział, że "zarzuty te zostały źle skierowane" i że bank nadal współpracuje ze wszystkimi władzami w prowadzonych przez nie dochodzeniach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane