Malezja weryfikuje cele gospodarczo-finansowe

opublikowano: 18-10-2018, 12:14

Malezja ograniczyła swój cel wzrostu gospodarczego i zrezygnowała z planu zrównoważenia budżetu do 2020 r. Ten południowo-wschodnio azjatycki kraj zamierza skupić się na rozwiązywaniu problemu nierówności dochodów w obliczu trudności w ograniczaniu zadłużenia.

Kierowany przez premiera Mahathira bin Mohamada rząd zakłada obecnie średnią ekspansję produktu krajowego brutto w przedziale od 4,5 do 5 proc. w latach 2018-2020. Wcześniejsza projekcja, stworzona na lata 2016-20 przez poprzednią administrację zakładała dynamikę rzędu 5-6 proc. Deficyt budżetowy, który miał być zrównoważony za dwa lata, ma obecnie wzrosnąć do 3 procent PKB.

Mahathir bin Mohamad, premier rządu Malezji
Zobacz więcej

Mahathir bin Mohamad, premier rządu Malezji fot. REUTERS/Shannon Stapleton /Forum

Środki oszczędnościowe na lata od 2018 do 2020 mogą zaszkodzić wzrostowi gospodarczemu, ale jest to tylko tymczasowe - powiedział premier, dodając, że ma nadzieję „…że podjęte kroki mające uszczelnić system przed wyciekiem środków  i projekty rozwojowe przyczynią się do wzrostu gospodarczego i dobrobytu obywateli:.

Premier stara się poprawić sięgający ponad 1 bln ringgitów (241 mld USD) stan zadłużenia i zobowiązań, systematycznie pogarszany przez gwarancje państwowe dotyczące obligacji emitowanych przez zagrożony fundusz 1MDB, a także miliardy ringgitów potencjalnie brakujących zwrotów podatku. Odłożył kilka dużych projektów infrastrukturalnych i ograniczył wydatki na projekty rozwojowe, ale być może będzie musiał zrobić więcej, aby zdywersyfikować dochody państwa, w tym poprzez nałożenie opłat za transakcje internetowe i ewentualny podatek od emisji dwutlenku węgla.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu