Malezyjczycy kupili galerię w Polsce

opublikowano: 22-05-2018, 22:00

Fundusz Employees Provident Fund kupił katowickie centrum handlowe. Wartość transakcji może sięgać 1,2 mld zł.

Galeria Katowicka została otwarta w 2013 r. Oferuje na wynajem 47,5 tys. mkw., na których salony mają m.in. takie marki, jak Peek & Cloppenburg, TK Maxx, Multikino, Zara, Reserved i Douglas. Już od dłuższego czasu zakusy na nieruchomość miał malezyjski fundusz Employees Provident Fund (EPF), który wreszcie postanowił zrealizować swój plan. Budynek nabył za pośrednictwem spółki zależnej — Kwasa Europe, w portfelu której jest już m.in. warszawski biurowiec Gdański Business Centre. Według naszych informatorów, kontrakt opiewał na 1,2 mld zł. Zdaniem analityków, Galeria Katowicka, której dotychczasowym właścicielem była firma Meyer Bergman, to bardzo atrakcyjna nieruchomość. Świadczą o tym m.in. wyniki za pierwszy kwartał 2018 r.: galerię odwiedzało miesięcznie 1,3 mln osób, a obroty najemców obiektu rosły średnio o około 8 proc. w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. Rekordowym miesiącem był styczeń 2018 r., w którym zwyżka wyniosła aż 13 proc.

3 w 1: Galeria Katowicka jest połączona bezpośrednio z dworcem kolejowym i podziemnym terminalem autobusowym komunikacji miejskiej. W jej sąsiedztwie powstaje kompleks biurowy Grand Central.
Zobacz więcej

3 w 1: Galeria Katowicka jest połączona bezpośrednio z dworcem kolejowym i podziemnym terminalem autobusowym komunikacji miejskiej. W jej sąsiedztwie powstaje kompleks biurowy Grand Central.

— Liczba klientów utrzymuje się na wysokim poziomie, a wartość sprzedaży nadalrośnie. To stabilny trend, wyraźnie odczuwalny mimo wprowadzenia tzw. niehandlowych niedziel — mówi Joanna Bagińska, dyrektor Galerii Katowickiej.

Polskie centra handlowe już od dłuższego czasu cieszą się ogromnym zainteresowaniem zagranicznych funduszy.

— Z pewnością nie zmieni się to w tym roku. Od 2015 r. każdego roku sprzedawano obiekty handlowe wartości około 2 mld EUR — mówi Przemysław Felicki, dyrektor w dziale rynków kapitałowych CBRE. Tylko w I kwartale 2018 r. wartość zbytych obiektów w tym segmencie przekroczyła 1 mld EUR. Dodatkowo, trwa jeszcze kilka innych procesów, które powinny zamknąć się do końca roku.

— Spodziewamy się lepszego wyniku niż rok wcześniej — dodaje Przemysław Felicki. Według danych Colliers International, w ostatnich 36 miesiącach o polskie nieruchomości handlowe walczyli przede wszystkim inwestorzy z USA, RPA, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

— Aktywność polskich inwestorów pozostała marginalna, natomiast bardzo aktywnie na naszym rynku zaczęły inwestować fundusze z Czech. Spodziewamy się, że ich działalność inwestycyjna w bieżącym roku będzie jeszcze wyższa we wszystkich klasach nieruchomości handlowych — mówi Dariusz Forysiak, dyrektor ds. obiektów handlowych Colliers International.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy