Mali bardziej optymistyczni

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej
opublikowano: 01-03-2016, 22:00

Komentarz Pracodawców RP

Indeks optymizmu przedsiębiorców, tworzony na podstawie badania firm członkowskich Pracodawców RP, w lutym utrzymał się w kategorii ocen bieżących powyżej 100 punktów (to poziom neutralny). Ale 102,8 pkt. to znaczny spadek wobec 107,8 pkt. w styczniu. Pogorszeniu uległa również lutowa prognoza sytuacji przyszłej, w perspektywie półrocza — ze styczniowej 97,4 pkt. spadła do 93,8 pkt. Ten subindeks osiągnął najniższy poziom od marca 2014 r.

Firmy z sektora finansowego na razie nie odczuły ani istotnej poprawy, ani pogorszenia sytuacji. Po wprowadzeniu nowego podatku pesymistyczne pozostają ich wskazania na przyszłość. Perspektywa wprowadzenia innego podatku, handlowego, na razie nie przełożyła się na ocenę koniunktury w tym sektorze. Największy optymizm w odniesieniu do sytuacji bieżącej i przyszłej wykazały firmy małe. Wśród większych przedsiębiorstw częściej występowały oceny negatywne i neutralne. Może to wynikać z faktu, iż nowe obciążenia podatkowe dotyczą przede wszystkim podmiotów dużych. Zwłaszcza że jednocześnie rząd planuje obniżenie stawki CIT dla spółek małych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu