Mali potrzebują dodatkowych funduszy

opublikowano: 15-11-2017, 22:00

Co trzecia rodzima mikrofirma spotkała się z odmową udzielenia finansowania. Najczęściej przedsiębiorcy starają się o pieniądze na zakup sprzętu.

Polska rzeczywistość gospodarcza w dużej części jest kreowana przez ponad 2 mln firm, z których każda zatrudnia nie więcej niż dziewięć osób. Wiele z nich mierzy się z podobnymi wyzwaniami — głównie z trudnościami w pozyskiwaniu pieniędzy na bieżącą działalność i rozwój, tak aby zachować płynność finansową i jednocześnie być konkurencyjnym na rynku.

Co dziesiąty właściciel małego biznesu na rozwój swojej firmy potrzebuje ok. 10 tys. zł, a co piąty — od 10 do 49 tys. zł. Połowa tych, którzy zadeklarowali potrzebę uzyskania dofinansowania, zadowoliłaby się także kwotą w wysokości do 5 tys. zł — wynika z badania „Potrzeby mikroprzedsiębiorstw w zakresie finansowania 2017” zrealizowanego przez instytut Smartscope, na zlecenie Aasa Polska. 

Zewnętrzne finansowanie przedsiębiorcy zamierzają przeznaczyć najczęściej na zakup sprzętu do prowadzenia działalności (68 proc.). Co czwarty chciałby dzięki niemu rozwinąć swój biznes (25 proc.) — wśród tej grupy najwięcej osób deklarowało plan przeznaczenia uzyskanych pieniędzy na poszerzenie zakresu usług firmy (43 proc.), wynajem nieruchomości (21 proc.), a także jej remont lub działania reklamowe (po 9 proc.). Natomiast 14 proc. wykorzystałoby dodatkowe pieniądze na spłatę bieżących zobowiązań lub zatrudnienie zespołu. Potrzeby małych przedsiębiorców zderzają się z rzeczywistością rynkową. Najczęściej wskazywanym przez nich problemem jest konieczność ponoszenia wysokich kosztów jej prowadzenia (40 proc.).

Co więcej, wnioski kredytowe takich osób są z góry odrzucane przez większość banków, ze względu na brak historii prowadzonej działalności. Z odmową finansowania z zewnętrznego źródła spotkał się dotychczas prawie co trzeci przedsiębiorca. Co ciekawe, aż 31 proc. z nich nie otrzymało wyjaśnienia takiej decyzji podjętej przez finansową instytucję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Mali potrzebują dodatkowych funduszy