Mało biur do wynajęcia w stolicy

opublikowano: 04-02-2019, 22:00

W Warszawie trudno o wolne powierzchnie, szczególnie w centrum. Sytuacja poprawi się dopiero za dwa lata.

Tylko 8,7 proc. biur (473 tys. mkw.) czeka na najemcę, a w centrum jest to nawet 5,4 proc. (115 tys. mkw.). Wskaźnik pustostanów w stolicy osiągnął najniższy wynik od 2012 r., a w jej centrum dostępnych powierzchni nie było tak mało od 2009 r. Firmy doradcze, analizujące sytuację na rynku nieruchomości komercyjnych, podsumowały właśnie wyniki 2018 r. Najwięcej niewynajętej powierzchni (15,4 proc.) znajduje się na Mokotowie, a najniższy współczynnik (2 proc.) przypada na strefę północną (lewobrzeżne dzielnice na północ od al. Solidarności).

Niewykluczone, że część budynków biurowych budowanych w Warszawie wynajmie się
w pełni jeszcze przed oddaniem do użytku — przypuszcza Daniel Czarnecki,
dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja wynajmującego, Savills.
Zobacz więcej

DEFICYT:

Niewykluczone, że część budynków biurowych budowanych w Warszawie wynajmie się w pełni jeszcze przed oddaniem do użytku — przypuszcza Daniel Czarnecki, dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja wynajmującego, Savills. Fot. ARC

— Coraz bardziej konkurencyjny rynek pracy przyczynił się do zmiany biurowego krajobrazu Warszawy. Największe znaczenie dla przyciągnięcia i utrzymania talentów ma lokalizacja, dzięki czemu czasami wygrywa z ceną. Zdarza się, że najemcy przenoszą się do znacznie lepiej skomunikowanego centrum stolicy. Jednakże w tym wypadku popyt znacznie wyprzedził podaż — powierzchnie biurowe w centralnej części miasta schodzą właściwie od ręki. Równowagę prawdopodobnie uda się przywrócićdopiero w 2020 r., gdy do użytku oddanych zostanie kilka znaczących inwestycji biurowych, takich jak Varso, Generation Park, The Warsaw Hub czy Skyliner — komentuje Mikołaj Sznajder, dyrektor działu powierzchni biurowych CBRE.

Rośnie nowe

Według firmy doradczej Knight Frank, w 2018 r. na warszawskim rynku biurowym zrealizowano 233 tys. mkw. powierzchni biurowej w 21 projektach. Mimo że nowa podaż była najniższa od 2011 r., to za jej sprawą całkowite zasoby biurowe w stolicy wzrosły do 5,5 mln mkw.

— Deweloperzy wciąż pozostają niezwykle aktywni w stolicy. Na koniec 2018 r. w budowie znajdowało się prawie 830 tys. mkw. biur. Znaczną część powierzchni na etapie realizacji (blisko 60 proc.) tworzą wielkoskalowe projekty, które będą dostarczane na rynek systematycznie w latach 2019-21 — mówi Elżbieta Czerpak, dyrektor działu badań rynku Knight Frank.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Wynajmą na pniu

Jak zauważa Daniel Czarnecki, dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja wynajmującego w firmie doradczej Savills, spośród powierzchni biurowej, która znajduje się obecnie w budowie, 40 proc. zostało już zabezpieczone umowami najmu lub jest w trakcie zaawansowanych negocjacji. Niewykluczone, że część budynków wynajmie się w pełni jeszcze przed oddaniem do użytku.

— Dla rynku warszawskiego bardzo istotne jest utrzymanie tempa przyrostu podaży. Każdy rynek, na którym najemcy mają możliwość wyboru powierzchni, rozwija się bardzo dynamicznie, ponieważ taka sytuacja ma realny, pozytywny wpływ na popyt. Braki podażowe,których można zacząć się obawiać przy obecnej niskiej stopie pustostanów, mogą w dłuższej perspektywie odzwierciedlać się w mniejszej niż dotychczas liczbie zawieranych na rynku transakcji — uważa Krzysztof Misiak, dyrektor działu powierzchni biurowych w Cushman & Wakefield.

Ile za metr

Z analiz Savills wynika, że w 2018 r. czynsze nominalne za najlepsze powierzchnie biurowe w Warszawie wzrosły nieznacznie. Droższa może być również eksploatacja, na którą mogą się przełożyć rosnące koszty pracy, wpływające na cenę usług sprzątania i ochrony nieruchomości oraz niepewności związane z cenami energii i wywozu odpadów. W Centralnym Obszarze Biznesu i w centrum czynsze nominalne kształtują się od 21 do 25 EUR/mkw./miesiąc za powierzchnie na najwyższych piętrach budynków wieżowych. W najlepszych budynkach w granicach Służewca wahają się od 13 do 14,75 EUR/mkw./miesiąc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy