Mało chętnych na wdrażanie B+R

opublikowano: 04-01-2018, 22:00

Druga runda prowadzonego przez PARP naboru „Badania na rynek” cieszyła się małym zainteresowaniem.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) rozstrzygnęła drugi etap konkursu z poddziałania 3.2.1 programu Inteligentny Rozwój („Badania na rynek”). W szranki o dotacje mogły stanąć firmy MSP ze średnich miast, które chcą wdrażać gotowe innowacje. W ramach drugiej rundy przedsiębiorcy złożyli dziesięć wniosków na łączną kwotę wsparcia 87,5 mln zł. Ostatecznie rządowa agencja dofinansowała pięć projektów. Dwa będą realizowanew Chełmie, a po jednym — w Mielcu, Zawierciu i Łukowie. Zwycięskie przedsięwzięcia otrzymają w sumie 52,5 mln zł z puli 400 mln zł.

— Zainteresowanie konkursem jest bardzo umiarkowane. W pierwszym etapie naboru do rządowej agencji nie wpłynął żaden wniosek. Do rozstrzygnięcia pozostała jeszcze trzecia runda, do której przystąpiło siedmiu przedsiębiorców, a także czwarty etap, który zakończy się 28 lutego. Spodziewam się, że najwięcej projektów przedstawiciele biznesu złożą w ostatniej chwili — mówi Bogusława Mazurek, dyrektor w dziale doradztwa biznesowego i zarządzania innowacjami w Crido Taxand.

Po raz pierwszy nabór jest adresowany do firm MSP ze średnichmiast. Zdaniem Bogusławy Mazurek, przedsiębiorcy potrzebują trochę czasu, aby oswoić się z nowymi warunkami konkursu. Na dofinansowanie mogą liczyć projekty inwestycyjne, które polegają na wdrożeniu wyników prac B+R przeprowadzonych przez wnioskodawcę samodzielnie lub na jego zlecenie. Ich efektem musi być wprowadzenie na rynek nowych bądź znacząco ulepszonych produktów lub usług. Rządowa agencja obniżyła do 600 tys. zł wymaganą kwotę przychodów ze sprzedaży, jaką muszą osiągnąć mikro- i małe firmy przynajmniej w jednym zamkniętym roku obrotowym w ciągu trzech lat poprzedzających rok, w którym wnioskodawca ubiegał się o dotację. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu