Małopolska apeluje o kontynuację KAWKI i RYSIA

AR
opublikowano: 16-06-2016, 14:18

Samorządowcy z Małopolski wystosowali do rządu apel o pomoc w walce ze smogiem. Domagają się kontynuacji programów, które - ich zdaniem - zapewniały środki na poprawę jakości powietrza.

Wspólny apel do Ministra Środowiska o kontynuacje realizacji programów KAWKA i RYŚ w niezmienionej formule wystosowali prezydenci Krakowa, Nowego Sącza, Oświęcimia i Tarnowa wraz z Marszałkiem Województwa Małopolskiego. W ich opinii jest jednym z fundamentalnych warunków szybkiej poprawy jakości powietrza w Polsce.

O treści apelu poinformował m.in. urząd miasta w Krakowie:

"Pismo skierowane do Jana Szyszko- Ministra Środowiska, zwraca przede wszystkim uwagę na ogromną skalę organizacyjną i finansową działań realizowanych na rzecz ochrony i poprawy jakości powietrza, która przekracza możliwości samodzielnego finansowania ze strony samorządów lokalnych. Problem ten dotyka zwłaszcza obszaru Polski Południowej, gdzie skala zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego wymaga znaczącej intensyfikacji działań w oparciu o dotacje. „Z tego powodu niepokojem napawają nas liczne doniesienia o potencjalnym zakończeniu lub zmianie zasad finansowania programu KAWKA, który jest kluczowy dla procesu likwidacji źródeł niskiej emisji z sektora komunalno-bytowego” argumentują apel jego sygnatariusze.

Prezydenci małopolskich miast, które stworzyły Małopolskie Porozumienie Miast Prezydenckich „Razem przeciw Smogowi”, w liście skierowanym do Ministra powołują się na oficjalny komunikat, który został opublikowany na stronach internetowych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dot. konieczność realizacji zobowiązań dotyczących redukcji zanieczyszczeń powietrza nałożonych na Polskę tzw. Dyrektywą CAFE (Dyrektywa 2008/50/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 maja 2008 r.). „W opinii niżej podpisanych dotychczasowe działania finansowe programu KAWKA w sposób oczywisty wychodzą naprzeciw postanowieniom dyrektywy CAFE”.

W piśmie czytamy także, że założenia programu RYŚ,  które przyjęte zostały w 2015 roku stanowią uzupełnienie starań lokalnych samorządów w zakresie redukcji emisji zanieczyszczeń (termomodernizacja), a skala kosztów koniecznych do poniesienia przez właścicieli nieruchomości znacząco obniży poziom zainteresowania potencjalnych beneficjentów w przypadku zmiany dotychczasowego systemu finansowania programu.

Nie można nie zwrócić uwagi na fakt, że „odejście od przyjętych zasad dotowania lub definitywne zamkniecie programów KAWKA i RYŚ stawia pod znakiem zapytania osiągnięcie zaplanowanych standardów jakościowych i poziomów stężeń zanieczyszczeń, narażając jednocześnie budżet państwa na konieczność płacenia znaczących kar finansowych z tytułu niedotrzymania przez Polskę zobowiązań dotyczących poprawy jakości powietrza atmosferycznego”.

Przypomnijmy, że Kraków, Nowy Sącz, Oświęcim, Tarnów oraz Województwo Małopolskie podpisały 20 października 2015 roku, Małopolskie Porozumienie Miast Prezydenckich „Razem przeciwko Smogowi” deklarując wolę wymiany doświadczeń i współpracy w zakresie działań na rzecz ochrony powietrza".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu