Małopolska wesprze klastry dotacjami

opublikowano: 13-11-2012, 00:00

Firmy prowadzące powiązania kooperacyjne lub klastry mogą zgarnąć dofinansowanie na inwestycje i promocję.

Jedna z ostatnich szans na dofinansowanie czeka w Małopolsce. Ruszył tam konkurs z działania 2.1 „Rozwój i podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw Schemat B” Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO). Można zdobyć pieniądze na rozwój kooperacji między firmami, w tym na tworzenie klastrów. W puli jest 2,6 mln zł. O wsparcie mogą się ubiegać podmioty prowadzące powiązanie kooperacyjne lub klaster.

Mogą to być nie tylko przedsiębiorcy, ale także instytucje otoczenia biznesu, organizacje pozarządowe i szkoły wyższe. Produkty projektu mogą być wykorzystywane wyłącznie przez uczestników przedsięwzięcia z siedzibą lub oddziałem na terenie województwa małopolskiego. Nie może to być współpraca nieformalna. Umowa między uczestnikami kooperacji musi wskazywać m.in. lidera projektu, jego prawa i obowiązki oraz zasady udziału poszczególnych uczestników.

Lider ma się stać wyłącznym właścicielem wszystkich produktów zakupionych w ramach przedsięwzięcia. W grę wchodzi kilka rodzajów projektów. Pieniądze można otrzymać m.in. na inwestycjew tworzenie zaplecza do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych oraz zakup środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych polegających m.in. na uzyskaniu patentu, nabyciu licencji i know-how.

Kupić można będzie także usługi doradcze dotyczące opracowania planów rozwoju i ekspansji. Na wsparcie mogą liczyć działania promocyjne — chodzi m.in. o udział w targach, wystawach i spotkaniach branżowych. Na jeden projekt można otrzymać maksymalnie milion złotych. Mikro- i mali przedsiębiorcy dostaną z Unii Europejskiej zwrot nawet 70 proc. wydatków.

U średnich firm ten wskaźnik będzie wynosił 60 proc., a u pozostałych — połowę kosztów. W konkursie nie dostaną dotacji podmioty, które mogą uzyskać wsparcie na ten sam cel z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG), w szczególności z działania 5.1 dotyczącego kooperacji. Zainteresowani powinni dostarczyć wypełniony wniosek o dofinansowanie osobiście, przesyłką kurierską lub pocztą. Listę szczęśliwców, którzy otrzymają dotację, poznamy w marcu przyszłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Małopolska wesprze klastry dotacjami