Małopolski eksport wychodzi poza Unię

opublikowano: 26-04-2012, 00:00

Małopolskie firmy chcą zdywersyfikować kierunki eksportu i handlu zagranicznego. Celują w Kazachstan, Chiny, Indie i Irak.

17-18 maja w Krakowie i Paczółtowicach, podczas konferencji „Małopolski horyzont eksportowy”, spotkają się przedstawiciele władz samorządowych, organizacji wspierających lokalny biznes i przedsiębiorcy. Będą rozmawiać o nowych możliwościach i kierunkach rozwoju dla polskich firm, zwłaszcza z sektora MSP.

Spotkanie zainicjowali marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa i Wiesław Bury, prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Ich celem jest promocja małopolskiego eksportu na rynki zagraniczne, w szczególności do Wspólnoty Niepodległych Państw oraz Chin, Indii i Iraku.

— Konferencja ma mieć charakter praktyczny. Nie chcemy, aby po raz kolejny odbyła się teoretyczna debata na temat problemów eksportu w Małopolsce. Mamy nadzieję, że zaproszeni eksperci, a przede wszystkim firmy, które działają już na tych rynkach, pokażą, w jaki sposób przygotować się do działalności eksportowej i jak radzić sobie w tych ciągle dość egzotycznych krajach. Konferencja będzie także okazją, by pokazać, jakie narzędzia, środki finansowe i inne możliwości wparcia czekają na firmy eksportowe — zapowiada Wiesław Bury.

Jakie zatem szanse powodzenia mają polscy eksporterzypoza obszarem Unii Europejskiej? Do tej dyskusji zaproszono m.in. przedstawicielkę Ministerstwa Gospodarki. Wiceminister Ilona Antoniszyn–Klik przedstawi działania rządu w zakresie promocji i wsparcia polskiego eksportu na kraje wschodnie, odpowie też na kluczowe pytanie — czy sektor MSP stać na eksport.

Głos zabierze również Margułan Baimukhan z Ambasady Kazachstanu w Polsce — opowie o perspektywach polsko-kazachstańskiej współpracy gospodarczej. Natomiast o ocenę ryzyka eksportu na rynki pozaeuropejskie został poproszony Piotr Ciećwierz, dyrektor w Departamencie Dyplomacji Ekonomicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Pierwszego dnia uczestnicy konferencji „Małopolski horyzont eksportowy” dodatkowo będą mieli do wyboru dwa panele tematyczne: eksport do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw oraz eksport do Chin, Indii, Irackiego Kurdystanu.

To okazja do pozyskania informacji o gospodarkach poszczególnych krajów, dotychczasowej wymianie handlowej, a także niszach rynkowych, atrakcyjnych dla polskich firm.

W drugim dniu konferencji zaplanowano sesję plenarną w Paczółtowicach. Pojawią się m.in. tematy: komunikacja oraz różnice kulturowe w kontaktach z Hindusami, biznes za Wielkim Murem, błędy w relacjach z Chińczykami, proces podejmowania decyzji przez przedsiębiorców i urzędników ukraińskich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu