Mały biznes szuka głównie polis OC

opublikowano: 10-10-2018, 22:00

Firmy najczęściej ubezpieczają się na kwoty do 100 tys. zł — wynika z analizy serwisu Oferteo.pl.

Możliwości ubezpieczeń biznesu szukają na portalu Oferteo.pl przede wszystkim właściciele małych przedsiębiorstw, zatrudniających mniej niż dziesięciu pracowników. W większości (79 proc.) są to osoby fizyczne prowadzące własną działalność gospodarczą. W zbadanym przez serwis okresie, czyli od września 2017 r. do końca sierpnia tego roku, odsetek zapytań o polisy od spółek kapitałowych wyniósł 15 proc.

Ofert ubezpieczeniowych poszukują najczęściej przedstawiciele branży budownictwa i nieruchomości(24 proc. zgłoszeń) i handlu (23 proc.). Rzadziej takie zapytania płyną np. od przedsiębiorstw z sektora IT (9 proc.), przemysłu (8 proc.) oraz logistyki i transportu (3 proc.). W badanym okresie 86 proc. firm poszukiwało głównie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Ok. 40 proc. potrzebowało ochrony w razie zniszczenia oraz kradzieży. Tylko 16 proc. przedsiębiorstw było zainteresowanych polisami NNW (tj. od następstw nieszczęśliwych wypadków) dla pracowników. Firmy najczęściej ubezpieczały się na kwoty do 100 tys. zł. Wskazała tak ponad połowa badanych. Jedynie 17 proc. decydowało się na wartość przekraczającą pół miliona złotych.

— Firmy ubezpieczeniowe często są otwarte na negocjacje stawek w przypadku potencjalnej współpracy z przedsiębiorstwami. Poza tym przy porównaniu ofert może się zdarzyć, że koszty polis pokrywających taki sam zakres ubezpieczenia będą różnić się w zależności od towarzystwa nawet o kilkadziesiąt procent — mówi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Zwraca uwagę, że koszty polisy zależą nie tylko od preferowanego zakresu ubezpieczenia, lecz także od wielkości firmy i innych czynników, a przede wszystkim od rodzaju wykonywanej działalności. Jego wskazanie ubezpieczycielowi jest bardzo ważne — może on nie wypłacić odszkodowania za straty wynikające z innego biznesu niż wymieniony w umowie ochrony ubezpieczeniowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu