Mały biznes wybiera biurowce

KOMENTARZ: ANDRZEJ BROCHOCKI, wspólnik zarządzający Kancelarią Brochocki, red. Anna Gołasa
opublikowano: 13-06-2016, 22:00

Większość firm z sektora MSP ma siedziby w mieszkaniach bądź domach. To się jednak zmienia, gdyż właściciele biurowców, zwłaszcza tych starszych, ze względu na dużą podaż na rynku są coraz przychylniej nastawieni do małych najemców. Są skłonni do wydzielania mniejszych modułów, co kilka lat temu było trudne.

Powodem, dla którego warto przenieść działalność do biurowca, jest poprawa wizerunku firmy. To wzbudza prestiż, a jednocześnie zapewnia wygodę najemcy i pracownikom. W ostatnim czasie dużym powodzeniem cieszą się biura o niewielkim metrażu. Przedsiębiorstwa świadczące usługi niematerialne (firmy doradcze, kancelarie prawne, PR) szukają przede wszystkim średnich i małych powierzchni w centrum miasta. Wynajem w centrum jest jednak dużo droższy niż w innych dzielnicach lub na obrzeżach miasta.

Zazwyczaj małym najemcom oferowane są tzw. powierzchnie wynikowe, które powstają w wyniku podziału piętra dla dużych najemców. Niekiedy można się spotkać z ofertą wynajmu biur niepełnowartościowych (np. w niższych pomieszczeniach na antresolach, z gorszym dostępem do światła dziennego). Wynajmując je, można uzyskać atrakcyjne warunki finansowe. Ponadto wiele kamienic biurowych o wysokim standardzie oferuje najemcom — ze względu na kubaturę i strukturę pięter — względnie niewielkie moduły, które cieszą się dużym zainteresowaniem.

Najemcy przy wyborze nowego miejsca kierują się przede wszystkim względami ekonomicznymi.

Sytuacja na rynku pozwala na przeniesienie biura do budynków o lepszym standardzie (nowe obiekty biurowe lub odrestaurowane kamienice) przy jednoczesnej redukcji kosztów najmu.

Oczywiście koszt najmu nieruchomości to sprawa indywidualna. Cena zależy od tego, jaki charakter i funkcję ma mieć biuro, ponadto wpływa na nią adres. Przy wyborze należy także wziąć pod uwagę zapewnienie odpowiedniego standardu pracownikom. Czynsze w biurowcach w warszawskim COB (Centralnym Obszarze Biznesu) wynoszą 17-21 EUR za 1 mkw. W starszych budynkach o niższym standardzie są w granicach 14-17 EUR za metr. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KOMENTARZ: ANDRZEJ BROCHOCKI, wspólnik zarządzający Kancelarią Brochocki, red. Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy