Mam dług? Pewnie przelew zaginął…

opublikowano: 24-06-2018, 22:00

Przedsiębiorcy, którzy nie spłacili swoich zobowiązań w terminie, często szukają absurdalnych wymówek, kiedy dzwoni do nich windykator.

Jak tłumaczą się dłużnicy przedsiębiorcy, zapytani o brak zapłaty? Windykatorzy Kaczmarski Inkasso codziennie wysłuchują ich wymówek i postanowili zdradzić najpopularniejsze z nich. Okazuje się, że wiele dłużników, z którymi negocjują, twierdzi, że nie jest w stanie spłacić zobowiązania, ponieważ sami nie otrzymali zapłaty od swoich klientów. Najczęściej w ten sposób tłumaczą się mikroprzedsiębiorcy.Właściciele małych firm natomiast w odpowiedzi na pytanie o brak zapłaty często nie dowierzają, że mają nieuregulowane zobowiązania. Szybko zaczynają mówić, że w ich przedsiębiorstwie zajmuje się tym żona lub córka i na pewno przelew został zrobiony, tylko pewnie zaginął gdzieś po drodze. Inni przyznają, że mają bałagan w fakturach i przekonują, że gdy tylko znajdą chwilę, to odszukają rachunek i uregulują go. Z kolei w dużych firmach negocjator jest odsyłany od jednej do drugiej osoby. W takich spółkach jest wiele osób z kompetencjami decyzyjnymi i często nikt nie chce wziąć odpowiedzialności za nieopłaconą fakturę.

— Sztuka windykacji polega na tym, że negocjator musi nauczyć się rozpoznawać, co jest prawdą, a co kłamstwem i wymówką. Kiedy dłużnik faktycznie zadłużył się, bo znalazł się w trudnej sytuacji, a dodatkowo wyraża chęć do nawet niewielkiej spłaty, negocjator prowadzi tak zwaną miękką windykację. Ale jeśli widzi, że dłużnik zwodzi i nie chce współpracować, a na dodatek zdarza mu się kłamać, wtedy dobiera inne narzędzia — tłumaczy Jakub Kostecki, prezes Kaczmarski Inkasso.

Jak mówi, często skutecznym sposobem jest uświadomienie dłużnikowi, że w przypadku braku dobrowolnej spłaty wierzyciel odda sprawę do sądu. A kiedy sąd wyda nakaz zapłaty i sprawa trafi do komornika, ten nie będzie dzwonił i negocjował, tylko zajmie konto lub zlicytuje majątek. Ponadto dłużnik będzie musiał ponieść tego koszty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu