„Mamy dość wspierania ukraińskiej gospodarki”

opublikowano: 15-12-2014, 11:04

Zbliżenie z Unią Europejską nie jest panaceum na problemy finansowe Ukrainy i oznacza dla niej wielkie straty w relacjach gospodarczych z Rosją, przekonuje premier Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Przez wiele lat szczodrość Rosji pozwalała Ukrainie umacniać jej gospodarkę, ale teraz relacje między krajami będą budowane w oparciu o „racjonalne i pragmatyczne” zasady i Rosja będzie stawiała swój interes na pierwszym miejscu, napisał w artykule opublikowanym w poniedziałek w „Niezawisimej Gazietie” Miedwiediew.

- Nie będziemy nadal wspierać gospodarki Ukrainy. Mówiąc szczerze, był to dla nas ciężar, którego mamy dość – napisał premier Rosji.

Miedwiediew twierdzi, że Ukraina stoi w obliczu społecznej i gospodarczej katastrofy, a Unia Europejska, którą premier Rosji oskarża o „neokolonialną” postawę, nie kwapi się do udzielenia jej finansowego wsparcia. Miedwiediew uważa, że Ukraina będzie miała problem z osiągnięciem unijnych standardów przemysłowych, a jej krajowy rynek zostanie zalany lepszej jakości dobrami z Europy kiedy Umowa Stowarzyszeniowa z Unią Europejską wejdzie w życie na koniec 2015 roku. Według Miedwiediewa, członkostwo Ukrainy w Unii Europejskie może się nigdy nie zmaterializować.

Dmitrij Miedwiediew
Zobacz więcej

Dmitrij Miedwiediew Bloomberg

Premier Rosji ostrzegł jednocześnie, że unia celna, tworzona przez Rosję i kilka krajów-byłych republik ZSRR, nie pozwoli na napływ tanich ukraińskich dóbr, co dla Kijowa oznacza stratę ok. 15 mld USD. Miedwiediew zapowiedział także, że Rosja będzie konsekwentna jeśli chodzi o stosowanie ścisłej polityki wizowej dla Ukraińców pracujących w Rosji, co może oznaczać stratę 11-13 mld USD dla tej grupy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, moscowtimes.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / „Mamy dość wspierania ukraińskiej gospodarki”