Mamy nazwę dla nowego rynku na GPW

ADM,ONO
opublikowano: 18-02-2008, 00:00

Nie milkną echa wokół najnowszego pomysłu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Dotyczy on coraz liczniej notowanych na parkiecie spółek groszowych, których kursy spadają lub rosną na jednej sesji nawet o 200 proc. Ale po kolei.

Wszystko zaczęło się od Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Kilkanaście dni temu zwróciła się ona do GPW z pytaniem o planowane działania w sprawie uchwalanych przez spółki podziałów akcji (splitów) i emisji akcji groszowych. Strażnik prawa na giełdowym podwórku argumentuje, że splity i odłączenia praw poboru są przez niektóre spółki dokonywane z zamiarem „wywołania skutków dla kursu akcji”. Takie praktyki mogą też utrudniać dokonanie przez rynek wyceny spółki na poziomie zbliżonym do jej wartości godziwej.

GPW nie miała wyjścia i zareagowała na prztyczek ze strony KNF. Opublikowała oświadczenie, w którym zgodziła się z regulatorem. Giełda zapowiedziała też, że akcje groszowe wrzuci do jednego worka z bankrutami, spółkami o niskiej wartości rynkowej, płynności czy niskim poziomie nadzoru korporacyjnego. Stworzy dla nich specjalny segment rynku.

Nie zazdrościmy włodarzom parkietu. Powód? Kłopotu nie byłoby, gdyby nie zmiana przed kilku laty minimalnej wartości nominalnej akcji z 1 złotego do 1 grosza w kodeksie spółek handlowych. Miał to być ruch w kierunku firm giełdowych, które wpadły w tarapaty finansowe, a ich kurs na GPW spadł poniżej nominału. Dotychczasowe przepisy uniemo- żliwiały emitentom uzyskanie kapitału z ewentualnej ratunkowej emisji akcji, bo cena emisyjna musiała być wyższa niż nominał. Problem w tym, że tak drogich akcji nikt nie chciał kupić. Życie lubi jednak zaskakiwać. Szybko znalazły się spółki, które z premedytacją wykorzystały przepis niezgodnie z intencją ustawodawcy. Przeprowadzają split akcji w stosunku nawet 1:100, a następnie emisję akcji groszowych.

Postanowiliśmy ułatwić życie władzom warszawskiej giełdy. Zorganizowaliśmy konkurs pod roboczym tytułem „Nazwij nowy segment!”. Na propozycje inwestorów czekaliśmy na stronach internetowych pb.pl przez tydzień. Poniżej — rezultaty

Z forum na Pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ADM,ONO

Polecane