MAN podpisał umowę o budowie fabryki w Niepołomicach

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-08-2005, 10:36

Niemiecki koncern MAN zbuduje swoją fabrykę samochodów ciężarowych w Niepołomicach pod Krakowem. We wtorek w Warszawie przedstawiciele koncernu MAN, Ministerstwa Gospodarki i Pracy oraz Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) podpisali umowę ramową w tej sprawie.

Niemiecki koncern MAN zbuduje swoją fabrykę samochodów ciężarowych w Niepołomicach pod Krakowem. We wtorek w Warszawie przedstawiciele koncernu MAN, Ministerstwa Gospodarki i Pracy oraz Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) podpisali umowę ramową w tej sprawie.

Niemiecki koncern zainwestuje w nową fabrykę od 90 do 100 mln euro. W zakładzie zatrudnienie znajdzie ponad 650 osób. Roczna produkcja w nowym zakładzie MAN-a wyniesie 15 tys. pojazdów.

Minister gospodarki Jacek Piechota powiedział, że łączne wsparcie dla tej inwestycji ze strony polskiej wyniesie 52 mln zł i będzie udzielone w latach 2006-2008. Środki te będą pochodzić z grantu dla inwestora, z tytułu tworzenia nowych miejsc pracy dla osób z wyższym wykształceniem oraz z ulg lokalnych.

Piechota zaznaczył, że w tym okresie przychody budżetu państwa z tytułu inwestycji MAN będą 3-krotnie wyższe niż polska pomoc i wyniosą ok. 156 mln zł.

Prezes MAN Anton Weinmann powiedział po uroczystości, że lokalizacja fabryki w Niepołomicach jest "bardzo udana i bardzo szczęśliwa". Podkreślił, że MAN nie zamierza do Polski przenosić miejsc pracy z Niemiec lecz chce rozwijać własną produkcję.

Zdaniem premiera Marka Belki, projekt MAN-a jest inwestycją najwyższej jakości, bowiem będzie przyciągać innych inwestorów i stworzy wokół Niepołomic "klaster poddostawców". To - według premiera - przełoży się na nowe miejsca pracy.

Wiceminister gospodarki Marcin Kaszuba w rozmowie z dziennikarzami zapowiedział, że w ciągu najbliższych 2 miesięcy może zostać zamkniętych 10 dużych projektów inwestycyjnych.

Jednym z nich może być inwestycja koncernu Volvo w fabrykę autobusów. Według wiceministra, podpisanie umowy może nastąpić w najbliższym czasie, jeśli rząd zaakceptuje warunki pomocy publicznej dla inwestora. Ma to się stać w ciągu 2-3 tygodni.

"Wyjeżdżamy na tygodniowe negocjacje i być może zaowocują one ściągnięciem do Polski największej inwestycji w historii III Rzeczpospolitej" - dodał Kaszuba. Nie chciał jednak zdradzić żadnych szczegółów.

Koncern MAN jest obecny w Polsce od 10 lat. Ma fabrykę autobusów w Sadach koło Poznania oraz w fabrykę ciężarówek w Starachowicach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / MAN podpisał umowę o budowie fabryki w Niepołomicach