MAN z Poznania podliczy świat

opublikowano: 09-08-2012, 00:00

Polskie centrum finansowe przejmuje księgowość z… Indii. I nie zamierza na tym skończyć.

345 osób pracuje w centrum finansowo-księgowym spółki MAN w Poznaniu. Jest szansa na dużo więcej. Pracownicy ośrodka właśnie przejmują usługi finansowe spółek MAN w Słowacji, Czechach, na Węgrzech, w Szwajcarii, Słowenii i Rosji. Do Poznania trafi też obsługa Force Motors, czyli joint venture z indyjskim producentem ciężarówek.

— Przenoszenie księgowości z Indii do Polski to nietypowy kierunek. Nie będziemy wykonywać tych usług taniej, ale zależy nam na jakości i standaryzacji — wyjaśnia Wojciech Skrudlik, szef poznańskiego centrum.

Nowe kraje i spółki

Z większych krajów, których centrum jeszcze nie obsługuje, zostały Francja, RPA i Brazylia.

— Gdy przejmiemy obsługę także tych krajów, będziemy z Poznania obsługiwać spółki MAN z dywizji samochodów ciężarowych i autobusów na całym świecie. Brazylia to duży kraj i duży kąsek i właśnie trwają przymiarki do przeniesienia procesów księgowych do nas — mówi szef MAN Accounting Center w Poznaniu. Do klientów centrum mogą dołączyć kolejne spółki z grupy.

— MAN zajmuje się jeszcze dostarczaniem turbin i silników do m.in. statków oraz komponentów dla elektrowni w ramach jednostki MAN Diesel & Turbo. Nie robimy na razie nic dla tej jednostki biznesowej, ale jest to rozważane — zapowiada Wojciech Skrudlik.

Warto przypomnieć, że od niedawna ponad 70 proc. udziałów w koncernie MAN należy do grupy Volkswagen, która sprawuje kontrolę nad spółką. Już rozpoczęły się poszukiwania efektów synergii. Niewykluczone, że MAN Accounting Center będzie również zaangażowane we wsparcie dla Volkswagena.

— Nie komentuję — ucina Wojciech Skrudlik.

Widać ich

MAN Accounting Center to jedno z pierwszych centrów usług wspólnych (BPO) w Poznaniu.

— Firma była jednym z inicjatorów spotkań z poznańskimi uczelniami, które zorganizowaliśmy ostatnio. Dzięki nim uczelnie dopasują profil studentów do potrzeb branży BPO. Już w nadchodzącym roku akademickim wprowadzą część zmian — mówi Marcin Przyłębski z Urzędu Miasta Poznań.

MAN otworzył centrum finansowo-księgowe w Poznaniu we wrześniu 2006 r. Początkowo miało być objęte Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, ostatecznie tak się nie stało.

Niemiecki koncern otrzymał w związku z tym projektem 970 tys. zł wsparcia z budżetu państwa. Do końca 2010 r. firma zobowiązała się utworzyć 270 miejsc pracy i zainwestować ponad 2 mln zł. MAN ma w Polsce także fabryki autobusów w Starachowicach i Sadach koło Poznania, a w Niepołomicach produkuje ciężarówki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu