Marco Polo Express jedzie na Białoruś

PAP
opublikowano: 23-02-2010, 12:47

Włochy zacieśniają współpracę gospodarczą z  Białorusią. W Brześciu powstanie "zagłębie" włoskich firm - poinformował we  wtorek "Corriere della Sera" po wizycie włoskiego wiceministra rozwoju gospodarczego Adolfo Urso w Mińsku.

Intensyfikacja kontaktów gospodarczych między obu krajami to rezultat zeszłorocznych wizyt prezydenta Alaksandra Łukaszenki w Rzymie i premiera Silvio Berlusconiego w białoruskiej stolicy.

Celem włoskiej ekspansji jest między innymi dotarcie włoskich firm, dzięki ułatwieniom celnym, poprzez Białoruś także na rynek rosyjski.

Z Włoch 9 marca wyjedzie do Brześcia pociąg "Marco Polo Express". W ten symboliczny sposób ma być podkreślona silna obecność włoskich firm, które właśnie tam zamierzają się zadomowić, co - jak zauważa gazeta - będzie możliwe dzięki znacznym ulgom podatkowym.

Włoskie inwestycje na Białorusi dotyczą wielu strategicznych dziedzin w tym kraju, od przemysłu ciężkiego po transport i energię - powiedział wiceminister Urso.

Na rynku białoruskim - informuje "Corriere della Sera" - działa nie tylko mały i średni włoski biznes, ale także takie giganty, jak koncern Finmeccanica (przemysł lotniczy i obronny) czy Ansaldo (energetyka, kolej). Ich obecność na Białorusi pomoże zmodernizować tamtejszą gospodarkę - zaznacza włoski dziennik.

Następnie informuje, że premier Białorusi Siarhiej Sidorski zobowiązał się w imieniu swego rządu do zapewnienia włoskim firmom pięcioletniego zwolnienia z podatków i ułatwienia w odprawach celnych w handlu z Rosją.

Szanse dla włoskich firm, jakie stwarza Białoruś, są znaczące, a dotyczą one tak metalurgii, jak i budownictwa i służby zdrowia - stwierdza "Corriere della Sera".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu