Marcowe zapowiedzi wydawnicze

NATALIA SZUMSKA
03-03-2015, 11:16

Marcowe zapowiedzi kuszą na wiele sposobów. Oto krótki (i subiektywny) przegląd najciekawszych metod wodzenia na czytelnicze pokuszenie. Znajdzie się coś dla poważnych i dla tych z poczuciem humoru, miłośników zwierząt i dobrego jedzenia (niekoniecznie zwierząt), zainteresowanych architekturą, muzyką i… modą.

Już na początku miesiąca warto zaopatrzyć się w tak modne ostatnio dowody. W dowody na to, że Polacy, Żydzi i Ukraińcy mogą żyć wspólnie, nie tylko obok, a więc w Usypać góry. Historie z Polesia (Małgorzata Szejnert) wydane nakładem Znaku. Reporterka rusza śladem badaczki Arktyki Louise Boyd oraz generała Cartona de Wiarta i bada okolice Pińska, stolicy regionu. Podobno ma się okazać Kapuścińskim w spódnicy.

Madeline Swan, Historia kotów
Wyświetl galerię [1/7]

Madeline Swan, Historia kotów

Również Znak poleca się miłośnikom domowych drapieżników i wydaje Historię kotów (Madeline Swan). Poważna sprawa, z przymrużeniem oka rzecz jasna. Dzięki Swan czytelnik ma okazję dowiedzieć się, czego Mahomet bał się o poranku (kota!), gdzie stołował się pupil Churchilla i kto był najdziwniejszym kandydatem na prezydenta USA (wiadomo). 

Dla zainteresowanych historią architektury i miasta jako przestrzeni społecznej na rodzimym rynku wydawniczym pojawią się przynajmniej dwie godne uwagi propozycje. Do USA zabierze ich Wydawnictwo Czarne, publikując w serii amerykańskiej Detroit. Sekcję zwłok Ameryki (Charlie Leduff). Dla tego miasta Le Duff, zdobywca Nagrody Pulitzera, porzuca pracę w „New York Timesie” i wyrusza na spotkanie ze smutną prawdą – przyczyną śmierci miasta. Do naszej zaś części świata, a dokładniej do Warszawy i Bukaresztu zaprosi W.A.B., prezentując Paryże innej Europy (Błażej Brzostek). W czym leżą podobieństwa pomiędzy tymi dwoma europejskimi stolicami? Jak znaleźć tożsamość na kontinuum pomiędzy kopiowaniem wzorców a oryginalnością? Odpowiedzi szukajmy w publikacji.

Czym byłaby historia bez muzyki? Czym byłaby muzyka XX wieku bez swej Królowej? Wydawnictwo Sine Qua Non prezentuje biografię zespołu Queen – Queen. Królewska historia (Mark Blake). To pierwsza tak szczegółowa pozycja na polskim rynku – obszerna, wzbogacona wkładkami zdjęciowymi i oparta na niepublikowanych dotąd materiałach. 

Nie może też zabraknąć mody. Jak przystało na wydawnictwo, którego nazwa oznacza barwę, Czarne oddaje w nasze ręce nostalgiczną historię ubioru w PRL o wdzięcznym tytule To nie są moje wielbłądy (Aleksandra Bośkowska). Autorka prezentuje nie tylko ówczesne trendy, ale także znaczenie jakie miał ubiór w dobie powojennej – nie tylko dla społeczeństwa, ale także dla państwa i propagandy.

W marcu koneserzy historii nie umrą także z głodu, bowiem Wydawnictwo W.A.B. przygotowuje wznowienie kultowej już książki Historia naturalna i moralna jedzenia (Toussaint-Samat Maguelonne). Czy historia zjada swój własny ogon? Czy jedzenie może być symbolem? Czy warto zastanawiać się nad tym, co leży na talerzu przed nami? Nie tylko odpowiedzi są ważne, ale i zadane pytania.

Marcowe zapowiedzi? Nic, tylko jeść, chłonąć pełnymi garściami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: NATALIA SZUMSKA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Historii / Marcowe zapowiedzi wydawnicze