Marczak: MF będzie elastyczne ws. emisji papierów skarbowych

PAP
opublikowano: 31-10-2008, 16:47

Ministerstwo Finansów będzie podchodziło do  emisji papierów skarbowych elastycznie, w zależności od tego, jak będzie się kształtowała sytuacja na rynkach - poinformował PAP Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego MF.

"Przyszła wielkość i struktura emisji papierów będą się kształtowały w zależności od tego, co będzie się działo na rynkach, szczególnie jaka będzie stabilność popytu na papiery skarbowe. Musimy zachować elastyczność" - powiedział Marczak.

"Dopuszczamy wszelkie możliwości finansowania długu, ale nie jesteśmy szczególnie zdeterminowani w poszukiwaniu nowych instrumentów. Jeśli pojawi się możliwość efektywnego pozyskania środków z innych niż klasyczne formy finansowania, to jesteśmy otwarci" - zaznaczył.

Marczak powiedział, że ewentualna emisja papierów na rynek zagraniczny jeszcze w tym roku uzależniona jest od sytuacji globalnej.

"To wszystko zależy od sytuacji na rynkach zagranicznych. Nasze plany będą pochodną tego co się dzieje na świecie" - powiedział.

Analitycy uważają, że rynkowi papierów skarbowych pomogłyby operacje odkupu obligacji przez resort finansów. Marczak w tym kontekście powiedział:

"Zgadzam się, że rynkowi długu pomogłyby operacje odkupu obligacji, szczególnie niektórych jej typów. Ministerstwo Finansów ma jednak ograniczone możliwości dokonywania odkupu obligacji w ramach interwencji rynkowych na szeroką skalę" - powiedział.

"Budżet państwa nie jest generalnie miejscem, gdzie leżą pieniądze, ale gdzie przepływają. Nie wykluczamy jednak tego typu operacji w wybranych segmentach. Na koniec października poziom rezerwy płynnościowej przekroczy 10 mld zł. Jeżeli popyt na papiery skarbowe sprzedawane na rynku pierwotnym będzie stabilny, to sprawa będzie otwarta" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Marczak: MF będzie elastyczne ws. emisji papierów skarbowych