Marek Falenta ma nowy zarzut

opublikowano: 01-04-2015, 00:10

Prokuratura podejrzewa biznesmena o założenie podsłuchu w konkurencyjnej firmie z branży węglowej.

Marek Falenta, biznesmen kontrolujący giełdowe Hawe i jeden z podejrzanych w aferze podsłuchowej, ma nowe kłopoty. Prokuratura Okręgowa w Białymstoku przedstawiła mu wczoraj zarzut założenia podsłuchu w konkurencyjnej firmie z Bielska Podlaskiego.

Marek Falenta
Grzegorz Kawecki

Biznesmen, który zgodził się na podawanie nazwiska, nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Zdaniem śledczych biznesmen „wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami” miał dostarczyć podsłuch do spółki Krex z branży węglowej, w której działał też Falenta (był akcjonariuszem SkładówWęgla.pl). Do firmy z Bielska Podlaskiego jeden z prawników miał przywieźć teczkę z dokumentami firmy Falenty — Falenta Investments. W okładce teczki główny księgowy Krex odnalazł urządzenie podsłuchowe.

Nowy zarzut dla Falenty może być ważną poszlaką dla prokuratorów, prowadzących w Warszawie śledztwo, dotyczące afery podsłuchowej. To dodatkowa przesłanka, by sądzić, że Falenta rzeczywiście korzystał z podsłuchów, ujawnionych przez „Wprost”.

Przypomnijmy — Prokuratura Okręgowa Warszawa- -Praga prowadzi śledztwo w sprawie podsłuchania w dwóch ekskluzywnych warszawskich restauracjach kilkudziesięciu polityków, wysokich urzędników państwowych i biznesmenów. Zarzuty w tym śledztwie usłyszeli dwaj kelnerzy, którzy mieli dokonywać nagrań, i dwaj biznesmeni (Falenta i jego szwagier), którzy mieli je zlecać. Biznesmen w tej sprawie także nie przyznaje się do winy. Śledztwo przedłużone jest do 17 czerwca 2015 r.

— Chcemy w tym terminie zakończyć postępowanie, ale nie mamy pewności, że to się uda — informuje Renata Mazur, rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Może o to być tym trudniej, że niedawno śledczy otrzymali od Centralnego Biura Antykorupcyjnego nagrania 11 rozmów, w tym takich, o których prokuratura nie miała dotychczas wiedzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane